Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama lokalna samouprava Kanjiže se pridružuje kampanji „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“. U okviru ove kampanje – sličnom drugim gradovima u Srbiji i na svetu – sa narandžastom bojom je osvetljena zgrada Gradske kuće između 25. novembra i 10. decembra. Povodom ove kampanje predstavnicima medija su se obratile članica Opštinskog veća Kanjiža zadužena za socijalnu zaštitu Ibolja Bičkei i direktorka Centra za socijalni rad Kanjiža Kristina Telek.
Ibolja Bičkei je istakla da je cilj kampanje podizanje svesti stanovništva o problematici nasilja nad ženama, nasilja u porodici, o zaštiti žrtava i pružanje pomoći.
Direktorka Centra za socijalni rad Kanjiža Kristina Telek konstatovala je da je porodica temelj društva, te da predstavlja takve vrednosti zahvaljujući kojima jedno malo biće, dete, kroz detinjstvo i mladalačko doba može da se razvije u svestranu ličnost, u ličnost koja će biti korisna svima nama u društvu. Naravno sve ovo pod idealnim uslovima.
Ona međutim ukazuje da sve veće tenzije u durštvu, nezadovoljstvo društvom a i samim sopstvenim životom dovodi do gubitka tolerancije, na frustraciju.
– Samim tim često u okviru porodice prema ženama, a ponekad i prema muškarcima ispoljavaju se oblici ponašanja koja nisu konstruktivna, koja su ponižavajuća u psihičkom, u materijalnom, seksualnom ili dodatno dovode i do fizičkog nasilja. U takvoj situaciji kada se radi o disbalansu moći između dve voljene osobe, kada snaga jedne osobe prevaziđe a druga osoba oseća izraziti i trajan strah od voljene osobe, govorimo o nasilju u porodici i o nasilju prema ženama. U zdravoj sredini svi su jednaki, prilikom nasilja, nažalost to nikada nije tako – napominje direktorka Telek.
U Centru za socijalni rad, prema njenim rečima, ovaj period od 25. novembra do 10. decembra prate sa posebnom pažnjom i koriste svaku priliku da se suprotstave svim oblicima nasilja.
– Nasilje nije privatna stvar, ono je odgovornost svih nas. Centar za socijalni rad na suzbijanju nasilja je svoj rad je započeo od davnih vremena, a od 2016.godine potpisan je memorandum o saradnji između institucija naše opštine radi suzbijanja nasilja, i to svih oblika i prema svima. Ovaj memorandum je doveo do toga da efektivan rad postaje sve bolji i efektivniji, a ood 1.juna 2017.godine kada je stupio na snagu Zakon o zaštiti od nasilja u porodici, koji je doneo mnogo novina, i samim tim zahvaljujući njemu se otkrivalo sve više slučajeva nasilja. Pre 2017.godine na godišnjem nivou stvaran oblik nasilja i realnih prijava bilo je do 50 godišnje, ali 2017.godine smo uvideli da je tu jedan porast zahvaljujući novom Zakonu. To ne znači da je bilo više nasilnika ili je bilo više žrtava, nego je jednostavno društvo i institucije postale su sve senzibilnije na ovu problematiku. Jako je bitno naglasiti da u ovakvim teškim vremenima svako od nas mora da sačuva svoje ljudsko dostojanstvo, a mora da sačuva i dostojanstvo svih onih voljenih sa kojima živi pod istim krovom – rekla je Telek.
Nasilje u porodici i nasilje prema ženama je najučestaliji oblik nasilja, učestalo je i nasilje prema deci, a najmanje je prijava nasilje prema muškarcima.
– Mi smatramo da tih oblika ima mnogo više, ali zbog neke stereotipije unutar društva o tome se jako malo govori. Jako je bitno da naglasimo da se pojavljuju svi oblici nasilja, najčešće psihičko nasilje ide u kombinaciji sa fizičkim nasiljem, a pored toga često je to i materijalno nasilje kada je žena na primer nezaposlena i zavisi materijalno od muškarca. Seksualno nasilje je isto tako jako učestalo, znači, da li je to na verbalnom nivou neko ponižavanje, predstavljanje i ophođenje prema supruzi ili voljenoj osobi, ili je to sam seksualni čin. Žrtvama je jako teško svakodnevno živeti sa tim, žrtve se često stide svih tih oblika nasilja i jako teško izlaze iz svoje konfort zone i preuzimaju svoju sudbinu u ruke i da na neki način preudzmu inicijativu da menjaju nešto, u čemu žive možda i 20 ili 30 godina – predočila je Kristina Telek.
M. Mitrović
Foto: M. Mitrović