Egy egészében különleges, eddig még nem látott, formabontó kiállítás nyílt meg a Dobó Tihamér Képtárban április 5-én, amely a VI. Kisképek Nemzetközi Kiállítása 2018 néven mutatkozott be. Az esemény szervezők a Szabadkai Képzőművészek, Iparművészek és Formatervezők Egyesülete és a magyarkanizsai Cnesa OMI.
A tárlaton 87 kortárs képzőművész 240 alkotását állították ki, a képek a Galéria felső és alsó szintjén is méltóképpen betöltötték a teret. A kiállítás a szokványostól és hagyománytól eltérő, mégis vonzó különlegessége, hogy az alkotások miniatűrök, 15×15 cm-es méretben mutatkoztak be a művészetkedvelő közönség előtt. A megnyitó – a tárlat művészi jellegéhez kapcsolódva – egy zeneszámmal kezdődött, Sarnyai Dániel másodikos gitárszakos tanuló Sabo Josip: Napóleon siralmai című zeneművel örvendeztette meg a jelenlevőket. Csobanov Márta, a képtár vezetője köszöntötte a látogatókat, majd bemutatta Boros György, szabadkai grafikusművészt, aki a fent említett egyesület elnöke. Boros György elsősorban a képzőművészcsoport működéséről mesélt.
Az alkotások között rajzok, festmények, grafikák, fotók és digitális grafikák találhatók, a fent említett kis méretben. A szobrok és domborművek a szállítás miatt nem szerepelhetnek a tárlat anyaga között, mivel több országból, több kontinensről érkeznek Szabadkára, még Amerikából is, és sokfelé ki is állították már az anyagot, főként a Kárpát-medencei országokban, Kárpátalján, Felvidéken, Erdélyben, de elsősorban természetesen nálunk, Délvidéken. Hogy miként történik a kapcsolatteremtés a művészekkel? Nem a hagyományos levelezési módon, hanem a mai modern, elektronikus formában, amely meggyorsítja a szervezést, a kiállítások előkészületét és lebonyolítását. A múlt évben Szabadkán, a Szabad Egyetem Galériájában, majd Topolyán az Art Galleryban, Adán a Szarvas Gábor Könyvtár Galériájában és most itt Kanizsán mutatja be az egyesület a művészi alkotásokat. A kétévente megszervezésre kerülő tárlat különlegessége ez alkalommal az volt, hogy a műveket díjazták és a régebbi kiállítások egyes alkotásai is helyet kaptak. Évente szeretnék megszervezni a bemutatkozást. A nagydíjat egy Olaszországban élő művésznő, Miranda Marcela kapta három alkotásáért. Éremmel díjazott Zsáki István (Topolya), elismerő oklevéllel Kovačić Predrag (Sremska Mitrovica), Bar Čeluga (Montenegro), Péter László (Herceghalom, Magyarország) és Jelena Jovančev (Montenegro).
Az egyesület elnöke még arról is beszélt, hogy ezeket a miniatűr alkotásokat másképp kell nézni, mint a nagy képeket, hiszen itt csak közelről élvezhetők és értékelhetők igazán a részletek. A 240 alkotásból, amely 87 kortárs képzőművész remekműve, szinte mindegyik keret nélküli. Boros György azt is kihangsúlyozta, hogy ezek az alkotások méltók az ajándékozásra, mivel a művészi alkotás örökre megmarad és gyönyörködhetünk benne, emlékezhetünk általa az ajándékozóra. A megnyitó végén Gmijović Uroš, a Zeneiskola 3. osztályos tanulója Johan Buscabliától az Adrianita című zeneművet játszotta el gitáron.
A képtár nyitvatartási ideje: hétfőn, kedden és szerdán 9 és 15 óra között, csütörtökön és pénteken 13 és 19 óra között. A tárlat április 23-ig tekinthető meg.
Teleki M.
Fotók: Puskás Károly