Útmutató a kozmetikai,- és fodrász szalonok működéséhez,
a megelőző intézkedések alkalmazásához,
a COVID-19 betegség terjedésének megelőzésére és veszélyének csökkentésére
- A dolgozókra és a szolgáltatást igénybevevőkre érvényes szabályokat kötelező jól látható helyen kifüggeszteni (védőfelszerelés használata, fizikai távolságtartás, kötelező kézfertőtlenítés a szalonba való belépéskor, a cipők kötelező fertőtlenítése a szalonba való belépéskor).
- A szalon bejáratánál kötelező a cipő-fertőtlenítő elhelyezése (klór-, ill. legalább 70%-os alkohol tartalmú, vagy más fertőtlenítőszerrel átitatott lábtörlő).
- A szalon nyitásakor, ill. zárásakor alaposan ki kell szellőztetni a helyiségeket, fertőtleníteni minden munkafelületet, és a szalon padlóját. A munkanapokon minél gyakrabban szellőztetni a helyiségekben
- Minden belépéskor – úgy a dolgozók, mint a vendégek – kötelesek fertőtleníteni a kezüket legalább 70%-os alkoholtartalmú készítménnyel.
- A szolgáltatást igénybe vevők kötelesek telefonon, mobil telefonon, ill. elektronikus postával előre időpontot foglalni a szolgáltatás igénybevételéhez.
- A szalonban korlátozott számú vendég tartózkodhat úgy, hogy távolság két személy között legalább 2 méter kell, hogy legyen (minden második szék használata, stb.)
- A felhasználókkal való munka során kötelező a védőmaszk, és a kesztyű használata.
- Az arc és a test higiéniai ápolását, és szépítését célzó szolgáltatások nyújtása során, csakúgy mint a nem orvosi esztétikai beavatkozások során, melyek a bőr sérülésével járhatnak, a szalon felelős személye köteles biztosítani, hogy ezen szolgáltatások nyújtása olyan feltételek között, és olyan módon történjen, mely megakadályozza a betegség megjelenését és átadását, amennyiben ez nem lehetséges, akkor pedig azt, hogy a szalon ilyen szolgáltatásokat ne nyújtson.
- Minden felszerelést és munkaeszközt, munkafelületet, különösen azokat, melyek közvetlenül érintkeznek a felhasználókkal (fésűk, törölközők, ollók, ágyak, a kozmetikai szalonok eszközei, stb.) kötelező minden használat után fertőtleníteni. Lehetőség szerint egyszer használatos, ill. műanyag eszközöket kell használni, ha pedig teksztilből van (törölköző, védőköppeny a vendégek számára, stb.), akkor mindegyiket kötelezően csak egy vendég esetén lehet használni.
- A szalon működése során keletkezett hulladékot egy szemeteszsákba kell összeszedni, melyet jól be kell kötni, belehelyezni egy másik zacskóba és az arra kijelölt helyre tenni.
- A használt törölközőket, és a többi teksztil eszközt egy erre a célra kijelölt zacskóba kell elhelyezni, majd a munkanap végén mosógépben mosóporral, és magas hűmérsékleten kimosni.
- A közös, kisegítő helyiségek, mint amilyen a teakonyha, öltöző, tusoló, fürdőszoba, wc, stb. csak abban az esetben használható, ha megoldható annak a helyiségnek a fertőtlenítése minden egyes használat után.
- Azokat a munkafelületeket, székeket és asztalokat, melyeket nem használnak gyakran a munkanap során legalább egyszer fertőtleníteni kell.
- Zárás után a szalont és a kiegészítő helyiségeket is naponta fertőtleníteni kell.
- Amennyiben felmerül a gyanú, hogy a dolgozók közül valaki a COVID-19 betegségre utaló tünetekkel rendelkezik (magas láz, és egy a további tünetek és jelek közül – köhögés, rövid lélegzetvétel és nehézkes légzés), a szalon felelős személye köteles halogatás nélkül eltávolítani a dolgozót a szalon helyiségeiből azzal a javaslattal, hogy azonnal jelentkezzen az illetékes egészségház COVID rendelőjében
- Amennyiben felmerül a gyanú, hogy a szolgáltatást igénybevevők közül valaki a COVID-19 betegségre utaló tünetekkel rendelkezik (magas láz és egy a további tünetek és jelek közül – köhögés, rövid lélegzetvétel és nehézkes légzés), a szalon dolgozói és/vagy a felelős személy kötelesek a felhasználót figyelmeztetni és megkérni, hogy hagyja el a szalon helyiségét azzal a javaslattal, hogy azonnal jelentkezzen az illetékes egészségház COVID rendelőjében.
A COVID-19 fertőző betegség felszámolásával megbízott törzskar
2020. április 24.
Belgrád