– az „Aranytollas diák” II. díjas írása
(A szöveget szó szerint közöljük – a szerk. megjegyzése)
Manapság már egyre gyakrabban fordul elő beszédünkben egy – egy trágár szó használata. Sokszor észre sem vesszük, ha ezek a szavak kimondásra kerülnek. A szólásszabadság lényege, hogy mindenféle témáról lehet beszélni tabuk nélkül. Viszont a helyzet, illetve a helyszín befolyásolhatja azt, amit végül kimondunk. Ha párbeszédet folytatunk ügyeljünk arra, hogy ne bántsuk meg a másik felet és kerüljük ki azokat a témákat, amitől a másik feszengeni kezd. Egy ember otthon a szerettei közt bátrabban beszél bármiről, mint ismeretlenek előtt. Ez azonban nagyban függ a családi viszonyoktól is. Fél évszázada döntő többségben az idősekre hallgatott mindenki, mivel ők bölcsebbek voltak, több élettapasztalattal rendelkeztek. Úgy nevelték gyerekeiket, hogy nem volt szabad visszafeleselni, mert az illetlenségre utalt. Ma a világ gyors tempóban fejlődik, mégis vannak olyan országok, ahol a mai napig nincs szólásszabadságra jogosultságuk a nőknek és gyermekeknek a családfővel szemben vallási okok miatt.

A fotó illusztráció (Forrás: betyarsereg.hu)
Térségünkben a szólásszabadság gyermekkortól rendelkezésünkre áll. Óvodáskor környékén már elég sok szó birtokában állunk. Tehát, ha vitába kerülünk barátainkkal változatos szókinccsel védhetjük meg igazunkat vagy amit helyesnek gondolunk. Az a jó vita, ami csúnya szavak használata nélkül is eredményre vezet. Iskolás korban az egyik legjobb példa a diákparlament, ahol a szólásszabadság előtérbe kerül, felszólalnak a diákok a jó dolgok mellett, és azokról beszélgetést kezdeményeznek, keresik a jó megoldást és a lehetőségeket. Ekkor minden véleményt végighallgatnak és a számukra legideálisabb megoldás mellé állnak.
A tüntetések is hasonlóképpen zajlanak. Az emberek kivonulnak az utcára, mivel nincsenek megelégedve az őket befolyásoló dolgokkal, és hangot adnak elégedetlenségüknek.
Az önkifejezés is ide tartozik. Ha önmagunkkal tisztában vagyunk a kimondott szavaink hitelesebbnek, sőt érthetőbbnek, végső sorban követendőnek minősülhetnek
Készítette: Bicskei Krisztián, II-4 osztály
Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpont – Magyarkanizsa
II. hely