Folyó év december 6-án, pénteken 17.00 órakor, a gyermekek körében nagyon kedvelt és örömteli várakozás másnapján, Mikuláskor, Szent Miklós nevenapján nyílt meg egy remek, a szokványostól eltérő kiállítás, melynek szervezője a Cnesa Oktatási és Művelődési Intézmény. Ebből adódóan természetes, hogy a tárlat helyszíne a Dobó Tihamér Képtár, ahol –a hirtelen beköszöntött hideg ellenére- szép számú női érdeklődő gyűlt össze.
A megjelenteket Csobanov Márta, a Képtár vezetője üdvözölte, és bemutatta a kiállítót, illetve közölte, hogy mikben gyönyörködhetnek a művészet iránt érdeklődők.
Felvezetésként az 5. osztályos Purgel Dávid, Sarnyai Daniella zenetanárnő diákja, Sagresas egyik keringőjét adta elő gitáron a nagyérdeműnek, majd Márta következett.
– A kiállító aktív alkotója városunknak, a META TERRA kézműves csoport tagja, és most ez a bemutatkozó, az első önálló kiállítására. Ezidáig minden kézműves vásáron, -és az idei karácsonyin is-, részt vesz a különleges, szemet gyönyörködtető alkotásaival. Célja, hogy kedvet teremtsen a kézművességhez, felkeltse az érdeklődést, ezzel bizonyítva, hogy a türelem, kitartás meghozza az eredményét.
A tárlat legnagyobb részén a Tiffany technikával készült vitrázsok uralkodnak, Luis Comfort Tiffany művész nyomán. Anyaga színes üveg, mely a templomok ablakain látható, de ez olyan fajta üveg, ami finomítva van, hogy kisebb tárgyak is készülhessenek belőle. A terem kisebb szögletében a Paverpol, vagyis a textil szobrászat néhány példánya foglal helyet, mely az újrahasznosítás művészi bemutatásaként szerepel.
A kiállító —karácsony közeledtével— a gyermekekre is gondolt, mert az egyik falon fenyőágakból készül, félkoszorún kitömött játékfigurák üldögélnek, amik szinte felkínálják magukat karácsonyi ajándékul.
Közelebbről is tekintsék meg ezeket a szemet-lelket gyönyörködtető alkotásokat! -szólt végezetül Márta, és gratulált Juliannának, aki megköszönte az egybegyűltek megjelenését, hogy a „szemrevétel” után fogadják el a szerény megvendégelését.
Még a megnyitó előtt én is körbejártam a tárlatot, megcsodáltam a finom, pasztellszínekben pompázó vázákat, asztali lámpákat, a röppenésre készülő tiszavirágokat, lila égen a madárpárt, a Paverpol női alakjait, meg a különleges, szinte domborművel vetélkedő képeket.
Én is elbeszélgettem a kiállítóval, akit már kb. 5 éve ismerek, a karácsonyi vásárokból:
– Úgy van, akkor kezdődött a nyilvános bemutatkozásom —közölte Julianna. Közel 12 éve, Szegeden elvégeztem egy 3 hónapos tanfolyamot. A Tiffany üvegtechnikával ismerkedtem meg, ami nagyon megtetszett, mert különleges, vonzó és értékes. Először kisebb dísztárgyakat készítettem, majd később az itt látható szekrényüveget az unokámnak, illetve az ajtónkra a díszes üveget. Ezek nagyon finomak, érzékenyek, törékenyek. A munka több fázisból áll, az anyagot viszont Szegedről hozom, de nagyon drága.
Csak a családnak készítesz nagyobb tárgyakat?
Kisebbeket és nagyobbakat is alkotok saját kedvtelésemre, de megrendelésre is szívesen dolgozom. Érdeklődő azonban kevés akad, mivel elég magas az alapanyag, és a hozzávalók ára. Bizony nagy befektetést igényelnek a szerszámok, a gépek is. Már az anyaországban is kevés a Tiffany technikát művelő kézművesek száma, mind az anyagiak, mind az eladás nehézsége miatt. Mindennek ellenére én beleszerettem ebbe az ezerszínű, lebilincselő „üvegvilágba”, és tovább éltetem. Egy kis házi műhely (ami télen nem működik) az „üvegvilág” életre keltője.
Van-e, lesz-e párját ritkító, pompázatos kézműves tárgyak előállításának követője?- érdeklődtem végezetül.
Tudtommal községünkben nincs, de ha létezik, szívesen konzultálok vele, sőt az érdeklődőknek is segítek.
Kívánjuk, így adventi időben, legyen hozzá szeretetük, türelmük.
A kiállítás még 2 hétig megtekinthető. Időpontok a képtár ajtaján.
Teleki M.
Fotó: Puskás Károly