Jedinstven prirodni fenomen cvetanja Tise počeo je u utorak, u predvečerje uzvodno kod Kanjiže i drugim lokacijama u severnom Potisju, gde se nalaze staništa lepršavog insekta iz porodice vodenih cevtova, latinskog naziva Palingenia longicauda, koji je popularno nazvan Tiski cvet.
Ljubitelji prirode i znatiželjnici već nedelju dana su iščekivali početak cvetanja reke, koje je do sada prethodnih godina bilo u različitim periodima između 6. i 26.juna, u zavisnosti od vremenskih i hidroloških uslova na Tisi.
U intenzivnom rojenju Tiskog cveta, koje predstavlja cvetanje reke u čaroliji koju priređuje parenjem na površini vode, može se uživati narednih dana. Čarolija na Tisi privlačna je za žitelje potiskih mesta, ali i za turiste.
– Za početak cvetanja potrebno je da se sklopi čitav mozaik prirodnih uslova na reci, a to je nepredvidljivo zbog vremenskih prilika i hidroloških uslova. Uslovi nisu svake godine isti, pa se tome prilagođava i Tiski cvet, držeći nas uvek u neizvesnosti – kaže biolog Jožef Gergelj iz Sente, dobar poznavalac prilika na reci koji svojim objektivom već više decenija fotografiše prirodni fenomen cvetanja Tise.
Prošlog vikenda veliki broj posetilaca iz Kanjiže i okoline, ali i turista iz udaljenijih mesta pohrlilo je na obalu Tise kod Kanjiže, ali prethodnih dana su se na površini reke pojavljivale samo usamljene jedinke Tiskog cveta. Oni su u iščekivanju cvetanja uživali u vožnji katamaranom “Tisin tango”, čamcima pecaroša, izviđačkim kanuima ili posmatranjem reke sa obale. Pecaroši iz čamaca okušavaju sreću, a kako smo saznali jednom se posrećilo pa je u utorak upecao soma od 20 kilograma!
– Čekali smo ovog puta malo duži period, jer smo navikli da cvetanje brže krene. Zbog loših vremenskih prilika već nedelju dana viđali smo samo po nekoliko Tiskih cvetova, ovde uzvodno od Kanjiže, ali najzad smo dočekali da je Tisa dosta lepo cvetala, a ono pravo intenzivno cvetanje nadamo se da će biti ovih dana i predstojećeg vikedna – utisak je pacaroša Dušana Rakića iz Kanjiže.
Tiski cvet očarava ljude sa obale reke Tise lepotom oblika i boja, kao i ritualom ljubavne igre. Nekada dok je Panonska princeza bila mnogo čistija, rojenja Tiskog cevta i doživljaj cvetanja reke bio je daleko impresivniji. Najstariji žitelji Potisja, koji se sećaju tog vremena, pričaju da se od mnoštva insekata nije moglo videti s jedne na drugu obalu.
Jedinke ovog prastarog insekta su najkrupnije iz porodice “vodenih cvetova”, a njihov ritual ljubavne igre na površini reke traje oko dva sata u kasnim popodnevnim satima do zalaska sunca. Čaroliju koja se doživljava na Panonskoj princezi, kako popularno nazivaju reku Tisu, neki porede sa lepotom duge, ili osećajem prve ljubavi.
M. Mitrović
Foto: M. Mitrović