A téma adta magát: egyre több gyerkőc jelentkezik a pöttyökkel. Meg is írtam egy cikket, azután egy másikat, kicsit gyakorlatiasabbat, hisz a világháló tele korrekt leírásokkal, ami a tüneteket, lappangási időt, kórokozót illeti. Sok az információ, de az ápolást illetően elég megosztók az álláspontok. Bárányhimlő, varicella, hólyagoshimlő…. Bárhogyan nevezhetjük. Először megijedünk. De túléljük, mint mindenki más. Röpke 2-3 hét… Meghallgatunk sok embert és reméljük, a miénknek csak pár pöttye lesz, hogy elkerüli a láz és esélytelen, hogy épp a mi gyerekünknek legyen szövődménye. Elolvastuk a neten a hasznos infókat is. Belevágunk.
Cikkemben megpróbálom végig venni, hogyan élhetjük túl a bárányhimlőt…
Előfordulhat, hogy gyermekünk már napokkal előtte nyűgös, étvágytalan, esetleg hőemelkedése is lehet. Tapasztalt anyák tudják, a gyerek bizony beteg lesz… és akkor egyszer csak pöttyöket látunk, sűrűbben az arcon, fejbőrön, törzsön, a végtagokon picit ritkábban. Ahogy telik az idő, mind egyre több és több látható. Az egész test tele lehet, több százat is számlálhatunk. Sajnos a nyálkahártyák mentén, olyan ijesztő helyeken is kibújnak, mint a száj, szem, nemi szervek. Nem kell megijedni tőle. A kiütés eleinte piros, kicsi pattanásra hasonlít, aztán hólyagossá válik, benne folyadékféleséget láthatunk. Zavarossá alakul, majd pörkösödik. A bárányhimlőre nagyon jellemző, hogy napokig jönnek elő a kiütések, így előfordul, hogy egy területen egyszerre lehet jelen piros, hólyagos és beszáradt bőrelváltozás is.
A gyermek a kiütések megjelenésekor és a betegség első hetében lázas lehet. Nagyon magas lázra nem kell számítani, de jobb, ha előkészülünk és beszerzünk lázcsillapítót. Ez természetesen mindig ajánlott, hiszen a láz legritkábban munkaidőben, munkanapon, a gyógyszertár nyitvatartási idejében jelentkezik. Amit fontos megjegyezni, hogy szalicilát tartalmú gyógyszert NE ADJUNK a gyereknek, mert egy veszélyes betegség kialakulását idézhetjük elő!
Amennyiben a szájban is vannak kiütések, étvágytalanná válhat a gyermekünk. Mit is adhatunk neki enni ilyenkor?! A folyadékfogyasztás a legfontosabb, az evést ne erőltessük. Minden gyermeknek van kedvenc ennivalója, ilyenkor ezek közül választhatunk, előnyben részesíthetjük a könnyen emészthető, langyos, nem túlzottan sós, édes ételeket. Ne legyen kemény és nagyon darabos. Folyadékunk is langyos, szénsavmentes legyen.
A bárányhimlős kiütések viszketnek. Rövidre kell vágni a gyermek körmét, különben a vakarással a köröm alatti szennyeződésektől fertőzés alakulhat ki. Ne engedjük, hogy vakarja. Beszélgessünk erről a gyerekekkel. Felülfertőződés esetén gyógyszeres kezelésre lehet szükség, az elvakart hólyagok hegesedéssel gyógyulnak. Kisebb gyerek esetén, ha tűri, ajánlott lehet cérnakesztyűt adni rá. Amennyiben gyermekünk mégis csak vakarózik, a rövid körmök mellett a sűrű kézmosás is megelőző fontosságú. Viszketés csillapítására orvosa felírhat szirupot.
A másik fontos kérdés a bárányhimlő esetén, hogy kenhetünk-e bármit is a bőrre. Több nézet van a bőr ápolásával kapcsolatban. Mindenképp a saját gyermekorvosunk tanácsát kövessük! Régebben bekenték a beteg bőrt, mára tudjuk, hogy ez a fertőzést segíti elő. Amennyiben orvosunk a rázókeveréket, mentolos hintőport ajánlja, ezek bőrre juttatása nagyon vékonyan történjen, hiszen a nedvesen tartás, a bőr szellőzésének megakadályozása is a felülfertőzést segíti. Ezeket a készítményeket főként azért ajánlják, mert megnyugtatja a viszkető bőrt. Amennyiben gyermekünk nyugodt, nincs jelentős számú kiütése, nem szükséges a bőr kenegetése. Gyorsítani a folyamatot nem tudjuk, a célunk a kis beteg életminőségének a javítása.
Fürdessük vagy ne? Régebbi nézet szerint a beteg nem fürödhet, ma már tudjuk, hogy ez a kádban való pancsolásra vonatkozik. Napi 1-2 alkalommal való rövid ideig tartó langyos vizes tusolás, vagy szódabikarbonátos (esetleg fertőtlenítőszeres) vizes lemosás csökkenti a bakteriális felülfertőződés esélyét. Lemosás után nagyon óvatosan próbáljuk felitatni a bőrt kiforralt, kivasalt törölközővel. Ne töröljük, ne dörzsöljük! Vigyázni kell, mivel a ledörzsölt hólyagban lévő váladék nagyon fertőz. A törölközőt külön kell a család ruháitól kezelni, újra forralni és vasalással szükséges fertőtleníteni.
Az alvás is problémás lehet. A lázas gyermeket, a viszkető bőrt semmiképp ne takarjuk be nagyon. Pamut hálóruhában, vékony takaróval fektessük le. Nem baj, ha ágynyugalomban van, az első időszakban talán van is rá igénye. Az, hogy a szobában nagyon meleg legyen, mert akkor több pötty jön elő, nem helyénvaló. Viszont állandó szobahőmérsékleten tartani és pihenni igen is fontos a legyengült kis szervezetnek.
Szövődmény sajnos előfordulhat, figyeljék gyermeküket, bármi szokatlant tapasztalnak, jelezzék gyermekorvosuknak. Fertőzés veszélye a leggyakoribb, a szülő nézze át rendszeresen a bőrt. Ápolási folyamatok után pedig mosson kezet!
Mit ne?
A fertőző gyermekünket nem vihetjük sehová!
Ne engedjük, hogy más szülő kihasználva a betegséget, hozzánk hozza gyermekét! Senki javát nem szolgálja! A mi gyermekünk a legyengült immunrendszer miatt elkaphat más, a vendéggyerektől beszerezhető banális betegséget. Nem túl szerencsés, ha a kiütés, láz mellé esetleg egy torokgyulladás vagy hányás, hasmenés társul! Ne engedjünk mást a beteg gyerekünk mellé!
Ne is siettessük a közösségbe visszatérést, hisz a legyengülés még pár hétig fennállhat, így adva helyet egy következő fertőzésnek. A pörkök leszáradása és leesése után már nem fertőz gyermekünk. Általában egész életre védelmet ad.
Ne engedjünk várandós kismamát sem beteg gyermekünk közelébe!
Ami még fontos, a bárányhimlő MEGELŐZHETŐ! Van rá védőoltás, amelyet 2 adagban adnak be. Mindenképp gondolják végig, milyen előnyük származhat belőle, kérdezzék gyermekorvosukat. Még szezon előtt érdemes beadatni, én ajánlom!
Leopold Ilona, védőnő