U iščekivanju jedinstvenog prirodnog fenomena cvetanja Tise otvorena u petak u predvečerje na terasi Balkan na Štrandu, Kanjiža je prva otvorila sezonu festivala cevtanja Tise, a u program se uklopio projekat „Modern Folking“, u okviru Interreg-IPA programa prekogranične saradnje Mađarska-Srbija, koji Omladinsko kulturno udruženje „Vemsikal Srbija“ iz Kanjiže realizuje sa udruženjem „Domboš“ iz Malog Iđoša i Fondacijom katoličke omladine iz Segedina.
Predsednik Udruženja “Vemsikal Srbija” Laslo Vigi ističe da je cilj projekta “Modern Folking” jačanje multikulturalnih odnosa sa organizacijom omladinskih događaja u pograničnom regionu, a svirka kraj Tise, Miroslava Jovančića na violini i Arpada Bakoša na kobzi i fruli, uz prateće video sadržaje cvetanja reke, bio je jedanaesti “Fono klub” u susret prirodnom fenomenu i letu.
Predsednik OKU “Vemsikal Srbija” Laslo Vigi kaže da je to jedna serija dešavanja, sa ukupnom organizacijom 14 fono klubova u opštini Kanjiža. Reč je o manifestacijama u kojima se meša tradicionalna muzika svih nacionalnosti koje žive u Vojvodini, odnosno mešavini tradicionalne muzike i modernog pristupa i interpretacije tradiconalne muzike.
Vigi konstatuje da su ciljevi projekta stvaranje saradnja između Mađarske i Srbije, da se stvori jedna takva sinergija moderne folk scene u pograničnoj regiji Mađarske i Srbije, koja predstavlja i organizuje takva dešavanja koja takoreći izlazi u susret publici.
– Pod ovim mislim da se organizuje što više dešavanja ovakvog zabavnog tipa, da se nudi takav program publici koji se možda ne nudi na prostoru ovih regija i da se radi jedan proces evaluacije u kakvoj je situaciji danas scena folka i modernog folka. Preko toga i I da se sagleda kako omladina tretira svoje tradicije i kako se stara o tradiciji, takođe i kako se ovi programi uklapaju u prirodni ambijent uoči cvetanja Tise. Na cvetanje Tise još čekamo ali po našem ukusu ovakvi programi se apsolutno uklapaju u ovakav ambijent i u ovakav prostor. Mislim da se cilja na ovakve programe, da je fokus do sada pa i ove godine, a i ubudućnosti će biti tako, da civilni nevladin sektor i razne kulturne organizacije organizuju što više ovakvih programa u prirodi, koja spaja tradicije i prirodu, koja vuče publiku u prirodu i zahvaljujući tome mogu da prisustvuju nečemu kvalitetnom – objašnjava Laslo Vigi.
Umetnik Miroslav Jovančić iz Subotice ushićeno doživljava povezanost muzike i prirode, jer kako veli, fenomen cvetanja Tise ovdašnjim ljudima je dobro poznat, ali da možda i nije toliko poznata činjenica da je svake godine to povod za organizovanje pravog slavlja, koje obuhvata mnoge kulturne događaje.
– Fenomen cvetanja Tise ovdašnjim građanima i ljudima koji dolaze ovde je dobro poznat, ali možda i nije toliko poznata činjenica da se svake godine organizuje jedno pravo slavlje koje obuhvata mnoge kulturne događaje, programe i koncerte. To se obeleži na jedan primeren način, a ono što je za nas uzbudljivo jeste da je ovo prilika da nastupimo u jednoj formaciji u kojoj do sada još nismo svirali. Osećamo neku vrstu vezanosti za Kanjižu, ja lično, vezanosti za Tisu za njene prirodne lepote. Nastojali smo da koncert izvedemo u skladu sa tim nekim osećanjim, misleći na taj prostor koji toliko volimo i pokušaćermo da muziku oblikujemo u tom smeru- utisak je Miroslava Jovančića.
Kako reče Jovančić, fenomen cvetanja reke Tise uvek inspiriše, jer je susret sa prirodom uvek uzbudljiv. U odnosu na planirani koncert muzičkog trija, izostao je Antal Brašnjo, ali to nije umanjilo kvalitet koncerta. U iščekivanju cvetanja Tise, na reci je u nedelju uveče priređen performans spuštanja čamaca i brodića sa bakljama do Štranda, gde je prigodan program upriličen uz logorsku vatru.
M. Mitrović
Foto: M. Mitrović