Nyolcadik alkalommal szervezték meg az adorjáni Kontakt cég udvarán a nagy népszerűségnek örvendő Hurka- és Kolbászfesztivált. A fesztivál ötlete a helyi közösség és a művelődési egyesület tagjaitól származik 2012-ből. A falu első embere, a helyi közösség elnöke, Borsos Csaba találta ki, hogy mivel a jószágtenyésztés a falusiak fő tevékenysége, a köré kellene építeni a falu legnagyobbnak tervezett rendezvényét. A terv be is vált, hiszen minden évben megközelítőleg tízezer ember gyűlik össze november utolsó szombatján Adorjánon. Most is így volt ez, annak ellenére, hogy hideg, esős, szeles időre virradt, senkit nem tántorított el, hogy kilátogasson a kis településre.
– Tízezer adag hurkát és kolbászt osztunk ki ilyenkor, ebből 1200-1500 a hurka, 8500-8700 a kolbász darabszáma, ami 1,5 kilométer hosszú kolbászt, és 200 méter hurkát tesz ki. Ezt fogyaszthatják el az idelátogatók, de emellett a csapatok mintegy 6,5 kilométer hurkát és kolbászt készítenek. Az alapanyagokat olyan támogatóktól kapjuk, akikkel a cégem üzleti kapcsolatban áll. Tőlük kapjuk azt a kolbászhoz való alapanyagot is, amit a törökbecsei vágóhídon, ellenőrzött körülmények között készítenek el, így biztosak lehetünk benne, hogy az egészségügyi követelményeknek is százszázalékban megfelelnek. Titkon reménykedtem benne annak idején, hogy nagy látogatottságú lesz a rendezvény, de magam sem gondoltam, hogy ilyen ekkorává növi ki magát. Úgy gondoltam, hogy ha Túrián – ahol nincs hagyománya a jószágtenyésztésnek – kolbászfesztivált tartottak, miért is ne lehetne nálunk is? Kiváltképp azért, mert környékünkön, Észak-Vajdaságban igen nagy múltra tekint vissza a disznótenyésztés. A helyi közösségben pártolókra találtam, így 2012 januárjától datálható a Hurka- és Kolbászfesztivál – mondta Borsos Csaba, aki azt is elmesélte, hogy majdnem két tonnányi hurkát és kolbászt osztottak ki szombaton a kilátogatóknak. 8800 adag kolbászt és 1200 adag hurkát kaphatott ingyen az, aki ott volt Adorjánon.
107 csapat gyúrta a hurkának és kolbásznak valót szombaton annak reményében, hogy az övék lesz a legjobbnak ítélt „recept”. A legjobb kolbászt a Zimax csapata készítette, másodikként a Telek Paprika delegációja végzett, míg a harmadik helyezést a pándi hagyományőrzők tudhatják magukénak. A legjobb hurka készítői az Agi-coop csapat tagjai, másodikként a Rémusz 2 csapata, harmadikként pedig a pándi hagyományőrzők végeztek a versenyen. A legjobb csapatnak járó díj Polyák Liliéké lett. Azt, hogy ki érdemelhette ki a legjobbnak járó díjat, tíztagú zsűri határozta meg.
Bene Sándor zsűrielnök mindig örömmel jön Magyarországról Délvidékre, az adorjáni fesztivál pedig a kedvencei közé tartozik.
– A magyar zászlóban benne van a jó kolbász fűszerezése. A piros a paprika, amelyből 3 deka kell, sóból kettő, az a második szín, a fehér, és végül a zöld, ami a fűszereket, a fokhagymát, a köménymagot, és a többit jelképezi. Valójában ez volna a jó kolbász fűszerezésének az alapja – mondta Bene Sándor.
A Kontakt udvarán egész nap nagy volt a nyüzsgés, a jó hangulat pedig a tetőfokára hágott a koncertek alkalmával.
Természetesen kísérőrendezvények is voltak: a sátor alatt muzsikáló lakodalmas zenekarok, és a sztárfellépők is, Bangó Margit, Delhusa Gjon, Szikora Róbert és az RGO nagy tömeg előtt lépett színpadra, és a rendezvény egészen a szombat estébe nyúlt.
A kézműves vásárban is mindenki megtalálta a kedvére valót, akár vásárfiának beillő ajándékot, akár egyedi, kézzel készített portékával, vagy éppen jó kolbásszal szeretett volna hazatérni. Közel ezer négyzetméteren pedig gépbemutatót tartottak a mezőgazdasági gépeket forgalmazó vállalatok.
Adorjánon két tonnára tehető az a hurka és kolbászmennyiség, ami a fesztivál alkalmával elkészült és minden bizonnyal el is fogyott, mert úgy tűnik, az adorjáni hurkának és kolbásznak nincs párja messze s távol, úgyhogy a kilencedik fesztiválra várva fejezték be a szombati estét a faluban, ahol annyi ember fordult meg egy nap alatt, ahányan talán egy hónap alatt se máskor.
j
Fotó: Puskás Károly