Interjú Erdélyi Tóth Edittel, a Regionális Kreatív Műhely igazgatónőjével
Sok mindenben konzervatívnak tartom magam, ám a művészetek terén azt az elvet vallom, hogy minél színesebb egy közösség művészeti palettája, annál jobb a benne élőknek. Bicskei Zoltánnal már nagyon régóta ismerjük egymást, mindig lenyűgözött az az alázat, amivel a művészet felé fordul. Legyen szó mozgásszínházról, filmről, jazzről vagy akár képzőművészetről, mindig ragyog a szeme, amikor beszél ezekről a témákról. Talán sokan nem is tudják, még a kanizsaiak sem, hogy pár évvel ezelőtt a magyarkanizsai származású táncművész, Nagy József és a mögötte működő csapat bábáskodása, a szerb állam, a vajdasági tartomány, illetve önkormányzatunk hathatós segedelme által felépült egy épület, amely a művész úr nevét viselte. Egy épület a város szívében. Megalakult a Nagy József Regionális Kreatív Műhely. Sajnos, az élet úgy hozta, hogy az intézmény már nem viseli Nagy József nevét, jelenleg a hivatalos megnevezése Regionális Kreatív Műhely. Megalakulásától a tavalyi évig Bicskei Zoltán vezette az intézményt, 2018 áprilisától pedig egy új igazgatót üdvözölhettünk a kormánykerék mögött, Erdélyi Tóth Edit személyében.
Edit szintén egy olyan fontos mozgatórugója a kanizsai kultúréletnek, akiről talán nem kell külön ismertetőt közölnöm, hiszen már jó pár éve ebben a közegben dolgozik, és szinte mindenki ismeri. Villámposta fordulatával kértem interjút tőle.
Ha valaki megkérdezi tőled, hogy mivel is foglalkozik az Regionális Kreatív Műhely, tudsz-e egyszerű választ adni?
– Igen, kortárs művészetekkel.
Nehéz volt Bicskei Zoltán után átvenni a gyeplőt? Ellát tanácsokkal, útmutatásokkal?
– Mivel már előtte négy évig az intézmény igazgatóbizottságának elnökeként betekintésem volt a műhely munkájába, működésébe, ezért azt gondolom, hogy nem volt annyira nehéz dolgom és Bicskei Zoli is mindenben a segítségemre van, hiszen mind azt akarjuk, hogy minél gördülékenyebben, sikeresebben működjön ez az intézmény.
Az intézmény pénzelése milyen forrásokból tevődik össze? Tudtok külföldről anyagi eszközöket lehívni?
– Mint önkormányzati intézménynek az alapműködésünkhöz a községtől kapjuk a támogatást, de ezen felül pályázati pénzekből is gazdálkodunk. Jelenleg is a műhelyben zajló munka a Magyar Nemzeti Tanácsnak, a Nemzetpolitikai Államtitkárságnak és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-nek köszönhetően folyik, ugyanis 12 millió forinttal támogatta a műhely saját programját, ami azt jelenti, hogy lesz egy saját színházi produkciónk, amit a jövőben utaztathatunk.
Folyamatos munka folyik az intézmény falai között, ám mégis körbelengi egy pici misztikum. Hogy telik egy nap az épületben? Kik járnak oda?
– A műhely próbatermében fiatal művészek vezetésével működő csoportok, műhelyek jelentik a Regionális Kreatív Műhely munkájának gerincét. Gondolok itt a kortárs színház műhelyeire, amely az Oláh Tamás által vezetett Gondolat-Jel Társulattal működik, vagy a kortárs tánc műhelyeire, amelyek Tomin Kiss Anikó koreográfus által működnek, vagy Lončar Milica táncpróbáira, vagy a Mezei Szilárd által vezetett kortárs zenei műhelyekre. Ezen felül az intézmény különféle kulturális programjai – pl. akusztikus koncertjei –helyszínileg a próbaterem falai között valósulnak meg. Amikor bemegy az ember az épületbe dolgozni, akkor itt egyszerre lesz szervező, igazgató, titkár, de ha kell technikus vagy akár takarító is.
Évente mennyi programot szerveztek?
– A műhelymunkák mellett évente közel 35 esemény kerül megszervezésre különféle helyszíneken a művészetek szinte minden ágazatából (színház, tánc, zene, film, irodalom, képzőművészet). Együttműködéseinknek köszönhetően az Art Kávézó zenés műsorait a Kanizsa Turizmus Kft.-vel, az irodalmi esteket pedig a József Attila Könyvtár közreműködésével szervezzük. Nyitottak vagyunk a minőségi kultúrára, amit a közönségünk is tapasztal a programjaink által.
Milyen a renoméja az Regionális Kreatív Műhelynek külföldön? Szeretnek ide járni a vendégművészek?
– Azt gondolom, hogy az itt dolgozó vendégművészek vagy akár az idelátogatók is elismeréssel távoznak. Az pedig, hogy visszajárnak, ezt kellően bizonyítja. A környezet kiváló, hiszen minden adott egy helyen: a próbaterem, színház, galéria, művészkávézó, szállás.
Megsúgták, hogy készülődik valami június végére. Mit lehet erről tudni?
– Nagy intenzitással zajlanak már a próbák, ugyanis az intézmény saját produkciós előadással készül, amelynek az ősbemutatója június 29-én este 20 órától lesz Magyarkanizsán a Művészetek Háza kisszínpadán. Mezei Kinga Jászai-díjas művésznek, Sterija-díjas előadások rendezőjének doktori disszertációjához kapcsolódó előadása ez, amely Pilinszky János műveiből készül. Az Éjidő elnevezésű darab, különböző művészeti ágak egységéből épül fel, fontos meghatározója az élő zene. A darab létrejöttét, mint korábban már említettem, pályázati támogatásból valósítjuk meg.
Hova, merre tud fejlődni a Regionális Kreatív Műhely? Hol látod magatokat 10 év múlva?
– Mindig lehet fejlődni és mindig van hova, szerencsére. Már most felkerestek bennünket és jelezték, hogy a jövő évben a próbatermünkben szeretnének elkészíteni egy színházi előadást Magyarkanizsa-Szeged-Marosvásárhely koprodukcióban. 10 év múlva talán már nem egy dolgozóval fog működni az intézmény és egy csomó sikeres produkciót tud majd maga mögött.
Nos, mi kanizsaiak csak gratulálni tudunk az elért célokért, bízzunk benne, hogy az alkotói szárnyalás tartós lesz. További sok sikert!
Ys.