Kedves olvasó, engedje meg, hogy bemutatkozzam: Katona Gábor vagyok, Gabó. A többség a színház kapcsán ismer, de most más szerepkörben fogok megszólalni. A következő sorokban Gabó leszek, a végzős gyógyszerésztan-hallgató, az Újvidéki Gyógyszerészeti Egyetem véndiákja, akit a szakmán belül éppen az érdekel, amit aznap a sors, vagy a professzorok elé tesznek. Ma például a gyógynövények kerülnek terítékre.
De mi köze a gyógyszerésznek a növényekhez?
Először is azt kell tudni, hogy a szakember, aki a gyógynövények megfelelő használatáról átfogó tanácsot tud adni, az a gyógyszerész. Ha bármilyen készítményt vagy teát rendszeresen fogyasztanak, mindenképpen szóljanak arról orvosuknak, vagy ha gyógyszert váltanak ki, akkor kérdezzék meg gyógyszerészüket, hogy a gyógynövény azzal a gyógyszerrel együtt fogyasztható-e. Miért fontos ez?
A fitoterápiához való hozzáállásról megoszlanak a vélemények. Ennek a lónak is bizony két oldala van: valaki azt mondja, a növények nem érnek semmit, tehát minden mennyiségben, komplikáció nélkül fogyaszthatók; a másik csoport viszont meg van róla győződve, hogy napi két kiskanál mézes fokhagymával már gyógyítani lehet a rákot, nem kell egészségügyi szakemberhez fordulni, mert természetanyánk megoldja a problémákat. Egyik és másik oldal véleményében is van igazság, de vannak tévhitek is. Nézzük, hogyan lehet egészségesen viszonyulni a témához.
Mégis mi a kardinális különbség egy mesterséges gyógyszer és egy gyógynövény között?
A mesterséges gyógyszer esetében atomról atomra tudjuk, hogy miből épül fel, milyen a szerkezete, mi a hatása, hogy egy tabletta pontosan mekkora és milyen hatóanyaggal rendelkezik, illetve azt is tudjuk, hogy ezen kívül semmi mást nem tartalmaz, ami befolyásolná a gyógyszer hatékonyságát. Ezek komplikált adatok, nehéz is hozzájuk jutni, ezért tart évtizedekig mire kifejlesztenek egy-egy gyógyszert.
A növényekkel kapcsolatban sok esetben nem tudjuk pontosan, hogy miből állnak, vagy ha igen, akkor sem tudhatjuk biztosra, hogy a hatóanyagból pontosan mennyit tartalmaz. A növények gyakorlatilag laboratóriumok, amelyek többezerféle molekulát gyártanak – a probléma abban rejlik, hogy a több ezerből csak egy-kettő kell nekünk, a többi csak bezavar a működésbe. A legtöbb esetben ez nem számottevő, de különböző mellékhatásokért pont ezek az anyagok a felelősek. Azt is tudnunk kell, hogy a relatív alacsony hatóanyag tartalom miatt sokkal később kezdenek el hatni, mint szintetikus társaik, egyes esetekben akár hetekről is beszélhetünk.
Ebből azt szűrhetjük le, hogy a gyógynövények igenis hatnak, de több idő kell nekik. Bizonyítottan tartalmaznak olyan anyagokat, amik hatást fejtenek ki az emberi szervezetre, viszont kategóriákkal alacsonyabb szinten, mint mesterséges társaik. Pont a hatásosság miatt viszont nem szabad kizárnunk azt sem, hogy lehetnek mellékhatásaik és komplikációk léphetnek fel, ha más gyógyszerekkel együtt fogyasztjuk őket.
Pontosan ezért kell tisztában lennünk azzal, hogy mikor és meddig használjuk, illetve hogy milyen következményekkel járhat a fogyasztásuk.
A gyógyszerész véleménye
Személy szerint én azt vallom, hogy a gyógynövényekkel való gyógyításnak igenis megvan a helye a konvencionális orvoslásban, és ki is kell használnunk ezeket a lehetőségeket. Elsősorban prevencióként nyújtanak kiváló megoldást, másodsorban tökéletesek az olyan enyhe betegségek kezelésére, mint a gyenge, felső légúti megfázás, kisebb hasmenés, pár napig tartó álmatlanság. Fontos azonban újra kihangsúlyoznom, hogy a gyógyszerész meg tudja határozni azt az állapotot, ami még kezelhető fitoterápiával, vagy OTC (vény nélkül kapható) készítményekkel, vagy szükség van az orvos által meghatározott és felírt gyógyszeres terápiára.
Katona Gábor
Képek forrása: www.gyogynovenylap.hu és Katona Gábor