Gyógytornászból jógaoktató
Nagy Némedi Kata vagyok, gyógytornász, humánkineziológus, jógaoktató. Általános iskolás korom óta éredekel a gyógyítás, a segítségnyújtás. Mindig is szerettem emberekkel foglalkozni, ezért családom támogatására íratkoztam a zentai Egészségügyi Középiskola – gyógytornász technikus szakára. Eleinte dilemma volt, hogy orvosi pályára jelentkezzek-e, vagy maradjak a gyógytornász vonalon, míg a középiskola végére egyértelművé vált számomra, hogy úgy tudok a legtöbbet segíteni, ha én fogom meg a beteg kezét, én segítek neki felállni, én tanítom meg újra járni, hogy az állapotához mérten a lehető legteljesebb életet élje. Ezeket a nemes feladatokat diplomás gyógytornászként pedig hivatásom lesz megtenni. Felsőfokú tanulmányaimat végül Szegeden kezdtem, majd Budapesten végeztem kiváló eredményekkel.
A budapesti mesterképzés mellett kezdtem oktatási tevékenységet a szegedi Fizioterápiás Tanszéken, gyakorlati és elméleti oktatást tartva a gyógytornász hallgatóknak. Nagyon szeretek tanítani, de ez még nem elégítené ki a fentebb említett életcélt, így gyakorlatban is foglalkozom a betegekkel. Munkám során legtöbbet gerincproblémákkal és neurológiai betegekkel találkozom, és igyekszem egy komplex kezelési tervet felállítva a páciens állapotából a lehető legtöbbet kihozni.
Számos postgraduális továbbképzéssel bővítettem már tudásom, melyekkel gyors eredményt lehet elérni. Személyes kedvenceim közé tartozik a McKenzie képzés és a Nemzetközi Bobath terapeuta képzés. A McKenzie terápia a gerinc és az ízületek speciális vizsgálati és kezelési módszere. Kifejezetten porckorong kitüremkedéseket, sérveket, kisugárzó alsó és felső végtagi fájdalmakat, mozgásbeszűküléseket hivatott gyógyítani. Az eredmények napokban mérhetőek, nagyon hatékonyan korrigálja a rossz terhelésből adódó porckorongproblémákat, de a tartós gyógyulás érdekében ezt is kombinálva alkalmazom más módszerekkel. A Bobath terápiát elsősorban neurológiai betegségekre találták ki, de más kórképekben is sikeresen alkalmazható.
Elsősorban stroke-on (agyvérzés vagy agyinfarktus) átesett betegekkel foglalkozom, akiknél beteljesedik a gyermekkoromban megfogalmazott cél: megtanítom őket járni és az állapotukhoz mérten újra önellátóvá válni. Persze az agyi történés súlyossága határozza meg, honnan indulunk, de a legsúlyosabb esetben is igyekszem ezt a legmerészebb célt kitűzni és követni.
Ezen kívül befejeztem még a 3D Scoliosis terápia tanfolyamot (Schroth módszer), mely jelenleg a gerincferdülés leghatékonyabb mozgásterápiája; a Neurodinamikát, mely az idegszövet elakadásából adódó különböző problémákat hivatott feloldani; a K-active tapinget, ismertebb nevén kineziológiai tapaszt, mely a gyógytorna kiváló kiegészítő eszköze; és egyéb alternatív gyógyászati tanfolyamokat is, mint a Schüssler féle arcdiagnosztika, test- és fülakupresszúra és a lávaköves masszázs. Az oktatással összefüggésben két pontszerző tanfolyamra is felkértek előadónak, Szegeden gyógytornászoknak, Zentán egészségügyi dolgozóknak tartottam előadást. Ami a tudományos munkát illeti, a szegedi kollégákkal együtt egy Ebook tankönyvet is megalkottunk, mely hiánypótló segítséget nyújt a gyógytornász hallgatóknak.
A gyógyításon kívül mindig is érdekeltek a nagyobb tömegeket megmozgató edzésformák. A sport gyerekkorom óta meghatározó szerepet tölt be életemben. Szinte mindent kipróbáltam, többek között a táncot, úszást, különféle küzdősportokat, futást, aerobicot, spinninget, lovaglást. Minden sportnak megvan a maga szépsége, de olyan mély nyomot egyik sem hagyott bennem, mint a dinamikus jóga. Gyógytornász szemmel hamar párhuzamot vontam a jóga ászanái és a gyógytorna között, és a mai napig úgy vélem, nincs ennél hatékonyabb a test minden területére kiterjedő mozgásforma, melynek célja, hogy erős izmokat, egészséges, stabil, rugalmas gerincet nyerjünk általa. Egyszerre fejleszti az erőt és a hajlékonyságot, nyújtja a megrövidült-, erősíti a gyengült izmokat, továbbá minden irányban átmozgatva segít a gerincet karbantartani, megelőzve és elkerülve a különböző problémákat, sérüléseket. A dinamikus jóga rendszere úgy van kialakítva, hogy rendkívül figyel az ízületvédelemre és a gerinckíméletre, ezért néhány gyakorlatot módosítással végzünk. Vannak könyebb és haladóbb változatai az egyes pozícióknak attól függően, hogy kinek milyen a felépítése, fittsége, izmainak, ízületeinek állapota, kondíciója. Ebből kifolyólag széleskörben végezhető, persze ha valakinek kifejezett panasza van, az elsősorban gyógytornásszal konzultáljon.
2015 márciusában dinamikus jógaoktató lettem, majd 2016 szeptemberében levizsgáztam Kismama és Babás Jóga oktatóképzéseken is. Ekkor kezdtem el kismamákkal is foglalkozni, s hamar saját tapasztalásból is rájöttem, hogy a várandós test olyan élettani változásokon megy keresztül, melyet a szülést követően nagyon tudatos odafigyeléssel lehet csak helyreállítani és egyensúlyba hozni. Kiemelném ezek közül a szétnyílt hasizmot és a derékfájást. Ekkor határoztam úgy, hogy tovább kell bővítenem tudásomat, és 2018 nyarán sikeresen levizsgáztam, mint Mummy Tummy Tréner. Ez az egyedüli olyan szülés utáni komplex rehabilitációs program, melynek kidolgozásában gyógytornász is részt vett. Az anyukát teljes egészként tekinti, vizsgálja és kezeli, különös figyelemmel kísérve testének hétről hétre történő változásait. Olyan egyénre szabott és a fokozatosság elvét betartó gyakorlatokból áll, melynek elsődleges célja a szétnyílt hasizmok regenerálódása, a gerinc egyensúlyának helyreállítása, a medenceapalapi izmok erősítése és a légzés helyreállítása. Amint az anyuka újra jól tudja aktiválni a gerincfűzőjét (hasizmok és hátizmok), megkezdődik a test izomláncainak együttes erősítése, végezetül funkcionális gyakorlatokkal, hogy a hétköznapi teendőik is a gerincvédelem jegyében történjenek.
A gyógytornász szakma nagyon sokat jelent számomra, nem csak munka, sokkal inkább szenvedély.
A gyógytorna szakképzett gyógytornász irányításával végzett specikfikus fizikoterápiás kezelés, mindig egyénre szabott, és más beavatkozással, kezeléssel nem helyettesíthető. Célja a beteg testrész funkciójának helyreállítása az egész test figyelembevétele mellett, továbbá a gyógyulás elősegítése, szövédmények megelőzése és az egészség helyreállítása. (Fiszter, 2009; Apáthy, 2011; Szekanecz és Surányi, 2010).
Számtalan eszköz, módszer, elektroterápiás gép, manuális technika segít egy olyan komplex kezelési terv kialakításában, melyek eredménye egy fájdalommentes, funkcionálisan működő test, legjobb esetben a teljes gyógyulás. A gyógytornász munkája nagyon sokrétű, egy komplex betegvizsgálatot követően állítja fel az egyénre szabott programot, mely nem csak mozgás, sokkal inkább életmód. A gyógytornász akkor is tud segíteni, ha más specialista nem, mert a mozgás minden esetben pozitívan befolyásolja az életminőséget.
A gyógytorna fejleszti az izmok erejét, rugalmasságát, az ízületek mozgékonyságát, az egyensúlyt és a koordinációt; erősíti a csontrendszert, az immunrendszert; javítja a légzési- és keringési rendszer munkáját; segíti az emésztést és a méregtelenítést, a szövetek regenerálódását, és nem utolsósorban segít preventíven megelőzni a betegségeket. Az ember akkor is felkereshet egy gyógytornászt, ha panaszmentes, és a jó állapotot tudatosan szeretné megtartani. Ennek ellenére sajnos a mai világban életmódunkból adódóan a mozgásszervi betegségek sokakat érintenek. A fiatal generáció éppúgy ki van téve a gerincproblémáknak, mint az idősebb emberek.
Az újságban megjelenő cikkekkel igyekszem majd mindig olyan problémáköröket átbeszélni, mely sokak számára adhat útmutatást. Néha csak egy pici segítség kell és beindulnak az öngyógyító folyamatok. Figyeljük a szervezet jelzéseit, ápoljuk, vigyázzuk, és ha kell időben gyógyítsuk, hogy testünk kiszolgálja lelkünk vágyait.
Szeretettel,
Nagy Némedi Kata
Irodalomjegyzék:
Apáthy Ágnes (2011): Derékfájás, isiász. SpringMed Kiadó Kft., Budapest
Fiszter Ildikó (2009): Mozgásszervi rehabilitáció. Medicina Könyvkiadó Zrt., Budapest
Szekanecz Zoltán, Surányi Péter (2010): Reumatoid artritiszes betegek kézikönyve, SpringMed Kiadó Kft., Budapest
(A képek illusztrációk)