November 23-án, szombaton 9.00 órakor a Cnesa OMI szervezésében, a Művészetek Háza nagytermében, egy látványos, és anyanyelvünk szépségének, értékének megmaradása jegyében, szépolvasási és szépkiejtési versenyre került sor, a Szerbiai Államigazgatási és Helyi Önkormányzati Minisztérium támogatásával. E versennyel városunk szülötte, nyelvésze, kritikusa, kutatója, dr. Papp György (1941-2009) emléke, és munkássága előtt tisztelgünk.
Ezen a megmérettetésen Magyarkanizsa község általános iskoláinak felsős diákjai vehettek részt, 4 korcsoportban.
A megjelent 42 versenyzőt, felkészítő tanáraikat, a szülőket és az érdeklődőket Nadrljanski Tornai Erika, a Cnesa igazgatója köszöntötte, és méltatta dr. Papp György munkásságát:
„Dr. Papp György szerteágazó tevékenységet folytatott, a közösségért munkálkodott. Közreműködésével nyílt meg az újvidéki Magyar Tanszéken a fordítói szak, tagja volt a Nemzetközi Filológiai Társaságnak, a Magyar Nyelvtudományi Társaságnak, a Magyar Tudományos Akadémia Köztestületének, a Szerbiai Alkalmazott Nyelvészek Társaságának, elnöke a helyi, Ozoray Árpád Művelődési Egyesületnek, alapító-és felelős szerkesztője az Új Kanizsai Újságnak és a Monográfiabizottságnak. Magyarkanizsán néprajzi és nyelvjárási táborokat szervezett, diákok és egyetemisták számára, hiszen fontosnak tartotta az értékmentést”.
Majd kiemelte a verseny célját: a beszédkultúra fejlesztését, a szépolvasás iránti érdeklődés- és a bátorság felkeltését a mikrofon elé állásban, a tehetségek felkutatását és a hagyományteremtést, a kísérleti jelleggel megkezdett verseny iránt.
Ezt követően Papp Ákos pár szóval megköszönte, hogy e versennyel megemlékeznek édesapjáról, értékelik és fejet hajtanak a felmutatott, sokrétű nyelvi értékei előtt.
A köszönet után a 3 tagú zsűri: Vörös Anna könyvtáros, Vidović Andrea tanárnő, és Németh Ernő újságíró-illetve a közönség jelenlétében elkezdődött a nemes versengés.
A verseny témája és lefolyása:
Az 5. és 6. osztályosok részére: otthon kiválasztott és begyakorolt szépirodalmi szöveg, párbeszédes részekkel, ami az A4-es lapon féloldalnyi.
A másik része: a jelentkezéskor kapott, vagyis kötelező szöveg előadása. (Ezt otthon begyakorolták.)
A 7. és 8. osztályosok esetében szintén egy otthon, szabadon kiválasztott szépirodalmi szöveg, a helyszínen viszont a szervezőbizottság által választott szöveg felolvasása volt a feladat. Az utóbbi begyakorlására a tanulók időt kaptak. E korosztály számára a szépirodalmi szövegben legalább három, hosszabb megszólalást tartalmazó, párbeszédnek kellett lennie. A szöveg terjedelme: A4-es lapon, háromoldalnyi szöveg.
Annak érdekében, hogy az előadás, illetve a szövegek felolvasása ne legyen megterhelő a diákok számára, és hangulatosabbá tegyék a közönség számára, ezért osztályonként válogatták a versenyzőket. Nevezetesen: felolvasták a kötelező szöveget az 5. osztályosok, majd a 6-os tanulók a szabadon választottat, utána a 7-es diákok, és az 5-esek is a szabadon választottat. És így történt a 8-osoknál is. A kötelező szöveget is ily módon prezentálták. Így változatosabb volt a fellépés.
A versenyzők, ahogy hallottuk jól érezték magukat, mivel nem fáradtak el, pedig kétszer is szerepeltek. A zsűri pontozással értékelte a diákokat, a magyar és szerb anyanyelven versenyző felsősöket, vagyis a 4 korosztályt.
Végeredmény: a bíráló bizottság mind a 4 csoportból, 3-3 diákot emelt ki, és 2 különdíjat kapott. Összesen 14 díjazott, egy-egy könyvvásárlási utalványban részesült, melyet a Corvina könyvesboltban válthat be. Az összes résztvevő pedig elismerő oklevéllel térhetett haza. Gratulálunk!
Helyezettek:
V.osztály:
- Árok Réka
- Dunja Nadrljanski
- Teleki Kata
VI.osztály:
- Nagy Zsombor
- Berta Edina
- Gazdag Zsófia
VII.osztály:
- Oláh Illés
- Harmat Csongor
- Petar Ljuboja
VIII.osztály:
- Jurgács Ramóna
- Tóth Lilla
- Aleksa Bošković
Különdíj: Lukić Maja, Rekecki Ramóna
Nadrljanski Tornai Erika, a verseny koordinátora úgy nyilatkozott, hogy ez az első ilyen nyelvi vetélkedő a tágabb környezetünkben, mert mesemondó és szavalóverseny folyik, de ezt a megmérettetést először szervezte meg a Cnesa OMI. A szülők és a tanárok örömmel fogadták, és kérik, a további folytatást. Kérelmüket mindenképp szeretnék teljesíteni, ugyanis vannak még ötleteik a szervezőknek!
Teleki M.
Fotó: Cnesa OMI