Amikor elhatározzuk, hogy hordozni fogjuk a gyermekünket, érdemes utánanézni a számtalan választási lehetőségnek. A „hordozós piac” megannyi lehetőséget kínál, olykor nehéz eligazodni a márkák, kendők és ajánlások útvesztőjében. Tájékozódjunk a lehető legtöbb oldalról. A babahordozó eszközök esetében nagyon fontos szempont a biztonság, a baba anatómiailag helyes megtámasztása.
Már várandósan is ismerkedhetünk az hordozóeszközökkel, a cikk második felében említett első három eszköz már pocaktartóként is használható – kiválóan oszlatja a súlyt a hát- és derékfájdalmak idején, nem utolsósorban pedig ismerkedhetünk is a textillel, amíg meg nem érkezik a belevaló.
Mikortól és miben hordozható az újszülött?
A baba születésétől kezdve hordozható szövött hordozókendőben, karikás hordozókendőben és rugalmas hordozókendőben. Koraszülötteknél nagyobb körültekintést igényel a hordozás is, léteznek speciális „korababa kendők”, a rugalmas hordozókendő ilyenkor nem ajánlott.
Az édesanyák számára korai időszakban javasolt kivárni a hat hetet a saját pihenésük érdekében, még ha úgy is érzik, hogy fittek. Az édesapa, illetve a közeli családtagok is bizonyára szívesen átvállalják ezt az édes terhet.
Szövött hordozókendők
A babahordozás legsokoldalúbb eszköze a hosszú szövött kendő. Hosszát a hordozó személy(ek) ruhamérete és a kötések típusa határozzák meg. Bonyolultabb kötéshez hosszabb kendőre van szükség. Előnye, hogy a hordozás kezdetétől (vagy már pocakkötéstől) az úgynevezett hordozós kor végéig használható (tulajdonképpen, amíg a szülő elbírja a gyermekét háton), köthetünk vele előre többféle kötésmóddal (a népszerűbbek a belülzsebes kívül keresztezett, a kenguru kötés, az X kötés), csípőkötéseket, illetve különböző háti kötéseket, mint a batyu, a háti dupló és ezek megannyi variációja.
Szövés és anyagismeret
Különböző szövésű kendőket különböztetünk meg, ha közelről megnézzük az anyagot nem egyezik a mindenki által ismert sima vászonszövéssel. Az egyszerű vászonszövéssel készült anyag nem alkalmas hordozókendő készítésére, mivel hiába az erős és stabil szerkezet, ha egy szál szakad benne, akkor hasadhat az anyag – emiatt nem biztonságos.
A szövött hordozókendők általában sávolyszövöttek (gyémánt, kereszt és éksávoly) – ilyenek a jól ismert csíkos kendőmárkák és az egyszínűek.
A diagonális rugalmasság a minőségi hordozókendő alapvető tulajdonsága. Ez azt jelenti, hogy a kendő keresztben és hosszában stabil, átlós irányban viszont rugalmas, így teszi lehetővé a feszes, pontról pontra történő megfelelő alátámasztást, és ezzel párhuzamosan elegendő teret ad a baba gerincének egészséges görbületéhez, továbbá nem hasad, maximum lyukad fennakadás esetén is.
Közkedveltek még a jaquard szövések, ami nem egy szövési technikát jelent, hanem többféle szövés együttes használatát a textilen. Ezeket könnyen felismerhetjük arról, hogy a kendő szövete magában mintás, hátoldalán inverzével.
A hordozókendőknél nem csak a szövéstípusok lehetnek eltérőek, de a fonalak összetétele is. Így megkülönböztetünk pl. 100%-os pamut, illetve kevertszálas modelleket, biopamutot is. A kevertszálasoknál általában a pamutot keverik len, gyapjú és selyemszálakkal. A cél az előbb említett szálak előnyös tulajdonságainak kihasználása (pl. a gyapjú télen fűt, a selyem antibakteriális hatású, a len erős, jól tartó).
Fontos kérdés még az anyag vastagsága, a szövés sűrűsége, amit a titokzatos gsm betűkód rejt. Ez nem más, mint a gramm négyzetméterre nehezedő súlya a kendőben. Ez a szám dönti el, hogy kisbabás vagy nagybabás a kendő. Mégis inkább csak iránymutatás mivel kiemelkedően fontos az, hogy milyen szálból szövik a kendőt, kevert szálas-e, milyen szövéssel készül, milyen (esetleg bio)festéket használnak hozzá, gépi vagy kézi szövött-e a termék.
Néhány közép árkategóriájú kendőmárka: Liliputi, Little Frog, Lana, Hoppediz, Yaro, Didymos, Girasol, stb, stb…
Hogy ne vesszünk el a kendőrengeteg felvetőszálai között, érdemes kérdezni, próbálni, bérelni, pl. a magyarkanizsai Baba-Mama Klubban.
Karikás hordozókendő
A karikás hordozókendő az aduász a hordozás világában. Anyaga megegyezik a szövött hordozókendőkével. A karikák edzett, öntött alumíniumból készülnek, amik speciális kiképzésüknek köszönhetően nem roncsolják az anyagot, jól tartják azt és a folyamatos terhelést is bírják.
Karikás kendőben is hordozhatunk újszülött kortól egészen 15-20 kilós korig. Amennyiben a kendő anyaga például tartalmaz lent vagy kendert, úgy a nagyobb súly is kényelmesebben oszlik el a hordozó személyen. Újszülötteket elől hordozunk benne, nagyobb babákat csípőn, illetve a köztes, féloldalas hordozás is igen praktikus a teher viselése szempontjából. Érdemes váltogatni a vállakat, mivel ennél az eszköznél féloldalas a terhelés. Nagy túrákra nem alkalmas. Babakocsiból, autóból, táskából előkapva a fáradt totyogóhoz is jó megoldás.
Rugalmas hordozókendő
A rugalmas hordozókendő egy speciális, puha textil, hossza általában 5 méter. Előnye, hogy könnyen megköthető, gyors sikerélményt ad.
Hátránya, hogy csak 5-7 kilóig használható, egyféle kötésben, mivel csak úgy tartja megfelelően biztonságban a babát. A babák általában rá is unnak a befelé tekintő létezésre 3-4 hónapos korukra, ilyenkor következik a csípőn vagy akár a háti hordozás – a már említett karikásban vagy szövött kendőben –, hogy kinyíljon a világ az egyre messzebbre tekintő új családtag számára is.
Hibrid hordozók
Hibrid babahordozóknak nevezzük az olyan eszközöket, amelyek bár formázottak, jól állíthatók ülni még nem tudó babák méreteihez – tehát el tudjuk érni a fiziológiás testtartást. Ezeket is akár másfél éves korig használhatjuk.
Hasonlóak a mei taiokhoz, csatosokhoz, félcsatosokhoz, de méretükben és állíthatóságukban eltérőek. Ezáltal érdemes tájékozódni, hogy a babánknak és nekünk közösen mi az, ami megfelelő lehet.
Szükség van több kendőre, más típusú hordozóra?
Alapesetben egy hosszú szövött kendő vagy egy karikás kendő kiszolgál egy családot újszülött kortól hordozós kor végéig. Ám sok tényező felmerülhet a kisbabás-kisgyermekes élet során, mely indokolttá teheti egy másik hordozó kipróbálását, vagy akár megvásárlását is. Ilyen ok lehet a család élet- és anyagi helyzete, a hordozós alkalmak motivációja, a hordozás ideje, a baba, valamint a szülők kényelme, és egyéb befolyásoló körülmények.
A fix derékpántos eszközökben (mei-tai, félcsatos, csatos) a derékpánt elhelyezkedéséből adódóan a hordozott gyermek combjai a vízszintesig vannak alátámasztva, a terpesztésének mértékét a szülő teste, törzse határozza meg – ez kompromisszumot jelent, akkor is, ha már önállóan felült, vagy elindult a gyermek.
Ha mégis megununk, kinövünk egy hordozót sem kell kétségbeesnünk, a hordozóeszközök nagyon jó értéktartók. Évek múlva is jó áron tudjuk eladni, mivel a különleges szövésüknél fogva nem csak az értékük, de a minőségük is közel azonos újkori tulajdonságaikkal.
Hogyan hordozzunk helyesen?
Ha sikerült kiválasztani a megfelelő eszközt, akkor annak rendeltetésszerű és anatómiailag helyes használatára is figyelni kell, ezek pedig a következők:
– A baba függőleges helyzetben, kellő magasságban (puszitávolság) legyen a hordozóeszközben, és szorosan simuljon hordozójához (bármerre dőlünk/fordulunk, a baba teste ne távolodjon el a miénktől). Ez a testhelyzet biztosítja a szabad légutakat.
– A baba hátát ölelje körül a hordozóeszköz, így megfelelően tartja a gerincét (amennyiben kellően szoros is a kötés).
-A baba lábai terpeszben, a térdei behajlítva saját vállszélességénél nem nagyobb terpeszben legyenek. A hordozóeszköz térdhajlattól térdhajlatig érjen, támassza alá a combokat is, ne csak a babapopót – ez a pozíció segíti az egészséges csípőfejlődést.
– A baba mindig felénk nézzen hordozás közben. Az arccal kifelé fordított hordozás nem tesz jót a gerincének, a csípőjének, és pszichésen is megterhelőbb a számára.
– Az elölhordozás körülbelül 3-4 hónapos korig javasolt. Ha a baba eléri az 5-7 kilós súlyt, akkor a hordozó személy egészsége szempontjából a csípőn és háton hordozás javasolt.
– Háton hordozhatunk szövött hordozókendőben már akkor, amikor úgy érezzük készen állunk rá, illetve amikor megtanultuk a kötési módot. Súlyhatára nincs a háti hordozásnak. Kössük a lehető legmagasabbra az eszközt, mell alá – a tömegvonzás törvénye szerint is minél közelebb és magasabban van a súlypont annál könnyebnek érezzük a terhelést.
– Kerüljük a klasszikus kengurukhoz hasonló hordozókat, kényelmi szempontokon túl a babák anatómiai és pszichés terhelésének sem optimális az eszköz.
A következő részben a további babahordozó eszközökkel ismerkedünk, mint a mei tai, félcsatos, csatos hordozó.
László Ágnes, baba- és gyermekhordozási tanácsadó