Előző cikkemben a natúr, más szóval természetes kozmetikumokról beszéltünk. Próbáltam rávilágítani arra, hogy nem feltétlenül jelent jobb hatást vagy biztonságosságot egy ilyen termék, a szintetikus vagy fél szintetikus társaival szemben. Utolsó gondolatként viszont azt is leszögeztem, hogy nem vagyok a természetes hatóanyagok ellen, sőt megfelelő készítménybe formulázva és gondosan használva, igen is meg van a helyük ezeknek a biokatív de természetes molekuláknak az ember bőrápolási rutinjában. Pont úgy, mint a gyógynövények világában, a tárház szinte itt is kimeríthetetlen, ezért most következzék, az a legjobb öt természetes (eredetű) hatóanyag, vagy kozmetikai összetevő, melyek egy kozmetológia-szakértő szemével biztonságosak, hatásosak, sőt, némelyikük használata szinte nélkülözhetetlen lépéssé is válhat egy olyan arcápolási rituálé során, melynek célja az öregedés korai jeleinek megakadályozása.
Először is, fussuk át gyorsan, hogy pontosan milyen folyamatok során is alakulnak ki az öregedés jelei, tehát maguk a ráncok, barnás foltok és az érdes, dehidratált bőr. Életünk előrehaladtával a bőrünk kollagén termelése csökken, ennek hatására megereszkedik a bőr, és kialakulnak annak különböző bemélyedései, a ráncok. A kollagént úgy képzeljük el, mint a sátorban a feszítőrudakat, azok tartják meg az egész rendszert, és ha véletlenül eltörik egy, vagy nem olyan a minősége, akkor az a sátor egy idő után összerogy. Valami ilyesmi történik a bőrünkkel is. Azon kívül, hogy a kollagén termelése csökken, más faktorok is hozzájárulhatnak ennek a fontos molekula mennyiségének a csökkenéséhez.
Az egyik ilyen faktor a napsugárzás. Tudom, mindenhol lehet olvasni, hogy a napozás mennyire fontos a szervezetünknek, főleg a D-vitamin szintézis miatt, de tudni kell azt is, hogy a bőröregedés 80%-áért az UV sugárzás a felelős. Hogy miért? Az UV sugarak nagy energiájú kozmikus sugarak, melyek a Napból származnak és roncsolják a bőr DNS-szerkezetét. Ha nincs jó minőségű örökítő anyag, kollagén sem tud termelődni. Másik ilyen hatásért a szabadgyökök a felelősek. A szabadgyökök olyan agresszív részecskék, amelyek a szervezetben termelődnek, oxigén, napsugárzás, szmog, dohányzás stb. hatására, és képesek roncsolni a kollagén és elasztin rostokat, vagy magukat a sejteket a DNS-kár kiváltása által. Harmadik faktorként említettem a megvastagodott, száraz bőrt. Ennek a folyamatnak az oka nem feltétlenül a külső, élet stílusbeli tényezők, inkább köthetőek a természetes öregedési folyamatokhoz, bár ez nem jelenti azt, hogy ez ellene nem kellene, vagy lehetne tenni.
Mivel is kezdenénk a reggelünket, ha nem egy megfelelő arctisztítással. Könnyed és nem agresszív lemosókat használjunk, melyek mélyen tisztítják a bőrt, de nem oldják le az értékes, a szervezetünk által termelt természetes hidratáló anyagokat a bőrről. És mivel ma a természeté a főszerep, elárulom, én biztos olyan lemosót használnék, amiben vadgesztenye is megtalálható valamilyen formában. A vadgesztenye tele s tele van szaponinokkal, amelyek természetes habzó anyagként, tehát tisztítószerként viselkedhetnek. Ez mellett a vadgesztenye kivonat gazdag cserzőanyagokban, amelyek antimikrobiális és gyulladáscsökkentő hatásaikról ismert. Ha ilyen lemosót használunk, akkor a vadgesztenyében lévő flavonoidok rögtön tonizálják is a bőrt, megerősítve a benne található érhálózatot. Bármilyen arctisztítót is használunk, jegyezzük meg, hogy kerüljük a kemény szappanokat, legyenek azok gyári vagy otthoni készítésűek és győződjünk meg róla, hogy a termék pH értéke a savas felé húz.
Ha már savak és bőrfelkészítés, második lépés legyen rögtön egy aktív hatóanyag használata. Természetes eredetű molekulák az úgynevezett gyümölcssavak is, amelyek híresek enyhe hámlasztó hatásukról. Mint már említettem, az idő előrehaladtával a bőr legfelső rétege megvastagszik. A megvastagodott bőr esztétikája még nem is lenne akkora gond, de egy ilyen megvastagodott bőrön keresztül a hatóanyagok is nehezebben szívódnak fel. Ezért érdemes gyümölcssavakat használni. Természetes hatóanyagként a tejsavat említeném, amely bőrmegújító hatása mellett képes a bőrt hidratálni is, hiszen a tejsav szerves része az előbb említett természetes hidratáló rétegnek. Ezek az aktív hatóanyagok ma már sokkal inkább mesterséges formában vannak jelen egy-egy tonikban, szérumban vagy krémben és tudom, egy kicsit bizonyítvány megmagyarázósnak tűnik, de a tejsav pl. a tej fermentálódási folyamata során létrejött termékekben, természetes formában is megtalálható. Emlékezzünk csak vissza a tejben-vajban fürdő Kleopátrára, talán ő már ismerte is a titkot.
Harmadik elem az elengedhetetlen hidratálás. Itt két megoldásunk is van. Az egyik a különböző növényi olajok használata, melyek gyakorlatilag megakadályozzák a bőr természetes vízvesztési folyamatait, így érve el azt, hogy a bőrünk hidratáltabb legyen. Ezekkel az olajokkal csak az a baj, hogy sokszor komedogének, tehát eltömítik a pórusainkat, így utat adva egy jó kis pattanásözönnek. Ez helyett én egy természetes humektáns összetevőre hívnám fel a figyelmet, mely nem a vízvesztést csökkenti, hanem a vizet inkább magához vonzva a levegőből, segít beépíteni azt a bőrbe. Ez pedig nem más, mint a méz. Ha nem vagyunk rá, vagy bármilyen pollenre allergiásak, én mindenképpen javaslom a méz rendszeres használatát. Heti egyszer-kétszer, akár egy fél órára is, feltehetünk bármilyen mézet arcmaszk gyanánt. Miután lemostuk érzékelni fogjuk mennyire megpuhította a bőrünket. A méz hidratáló tulajdonsága mellett ápolja is a bőrt, hiszen tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal, nem beszélve az antimikrobiális hatásáról, mely a gyulladásgátló mechanizmusaival együtt, igazi szupersztárrá teszi a természetes kozmetikumok világában.
Miután megvolt a hidratáció következzék megint csak egy aktív hatóanyag, és mivel a kollagén rostok védelme a mai feladatunk, válasszunk egy olyan természetes összetevőt, amelynek igen erős antioxidáns tulajdonsága van. Kicsit elsőkörös megoldásnak tartanám az olyan növényeknek az arcra pakolását, amelyekben sok C-vitamin található, vagy akár olyan növényi hidegen sajtolt olajokét, melyek tobzódnak különböző E-vitaminokban (bár ezek a megoldások sem rosszak, jegyezném meg így zárójelben). A mai választásom mégis csak a zöldteára esett. Hogy miért? Felsorolni szinte lehetetlen is mennyi jó hatással van a bőrre a zöldtea. Az antioxidáns kapacitása a csillagos egekig ér, és igen csak elérhető mindenki számára. Nem csak bőrre, de belsőlegesen, teaként is javasolni tudom fogyasztását. Élénkítő tulajdonsága nem csak az agyunkra képes hatást gyakorolni, de a benne található koffein a bőrre is vitalizálóan hat, sőt, a szem alatti karikák igazi ellensége is ez a vegyület.
A reggeli rutinunk záróakkordjának mindenképp a fényvédelemnek kell lennie. Nem szeretnék naivnak mutatkozni, magától értetődő az, hogy egy természetes kozmetikum sosem fog tudni, olyan UV biztonságot nyújtani, mint szintetikus társaik. Védekezni csakis a mai témánkkal tudok, szóval kacérkodjunk el egy teljesen natúr napvédő krém gondolatával. Gondosan meg kell válogatnunk az alapanyagokat, hiszen mint, ahogy a cikk elején is említettem, az UV sugarak kikerülése az egyik legfontosabb egy jól beállított anti-aging rutinban. Ilyen növényi eredetű összetevők lehetnek pl. a shea, makadámia, avokádó és mangó vaj, melyeknek egytől-egyik bizonyított 4-5-ös faktorszámuk van. Az én kedvenc olajaimnak viszont a faktorszáma akár a 30-at is elérheti, mely valljuk be, már egy szép teljesítmény. A választottjaim, megosztott első helyen a málnamag és sárgarépamag olaj. Az már egy más kérdés, hogy ezekből az olajokból mennyi is kellene a bőrre a megfelelő hatás eléréséhez, vagy az, hogy hány kiló növény feldolgozására lenne szükségünk pár csepp olaj kinyeréséhez. Ezt a haszon-befektetési együtthatót mindenki számolja ki magának.
Remélem érdekesnek tartották a mai témánkat. Legközelebb ugyancsak a természetes kozmetikumok képzeletbeli hajóján tovább evezve, azon fogunk spekulálni, hogy milyen natúr hatóanyagok, vagy kozmetikai összetevők lehetnek pozitív hatással egy zsíros, pattanásos bőrre.
Kedves Olvasó, a cikk csak tájékoztató jellegű, és semmiképp sem helyettesíti a szakmai konzultációt.
mr ph. spec. Katona Gábor