Na plantaži lavande Elvire Nađ iz Kanjiže, koja se nalazi u blizini naselja Zimonjić, u toku je berba lavande, a vlasnica je prvi put prošlog vikenda omogućila da učestvuju znatiželjni posetioci. Elvira Nađ i članovi njene porodice plantažu lavande na nešto više od pola hektara neguju šestu godinu.
Vlasnicu su mnogi potražili izražavajući želju da posete plantažu, pa je za kratko vreme uspela da im priušti lep ugođaj, ali i da ih savetuje kako se obavlja berba, što je i razumljivo jer u tome posetioci nemaju iskustva.
– Otvorili smo naš salaš, naše imanje, da mogu da ga posete svi koji hoće da dođu ili prolaze ovde pored salaša. Posetioci mogu da uživaju u lepoti lavande, mogu da beru lavandu, s tim da kupuju jednu paprirnu vrećicu i uberu koliko može u nju da stane i ponesu kući. Pored toga ponudili smo sve proizvode, što mi pravimo od lavande: džačiće, sapune, ulje, razne dekoracije, neke takoreći modne šešire sa dekoracijom lavande, male lutkice od lavande i drugo. Posetioci mogu da uživaju u berbi, ali i da samo sednu u polju lavande, ne samo da uživaju u lavandi nego u ovom divnom prizoru kraj salaša – objašnjava Elvira Nađ.
Timea Tot iz Oroma je iskoristila priliku da sa društvom doživi berbu lavande. Priznaje da je osećaj izuzetan jer prvi put učestvuje u berbi lavande, a rekla je da će bukete lavande koje su ubrali staviti u vaze u sobe, pa tako i kod kuće uživati.
Prezadovoljna je bila i fudbalerka “TSC”-a iz Kanjiže Reka Šoti, takođe i drugi posetioci, među njima i šestogodišnja Lara Andrašić, kojoj se sviđa što se od lavande može svašta praviti.
– Jako je lepo tu na salašu, a od lavender može svašta da se pravi, čak i kolači – kaže Lara Andrašić.
Na severu Bačke i Potisju i još nekim vojvođanskim mestima postoje plantaže ove lekovite, višestruko korisne i ukrasne biljke, tipične za Mediteran i toplija područja, koja polako osvaja i naša polja.
– Ovo podneblje i baš ovo parče zemlje me tako podsećalo na Provansu u Francuskoj, pa kad sam to videla, rekla sam, da ja moram imati taj salaš, i moram da sadim lavandu. Nekako sam imala pred očima da će sve to lepo da izgleda kao u Provansi. Evo došlo je do šeste godine, da sada mogu da kažem da sam imala pravo i da nisam pogrešila, mada su jako puno njih bili skeptični, što se toga tiče, da će ovde lavanda da preživi. Ali, mislim da ovo podneblje, ovo parče zemlje i vremenske prilike potpuno dozvoljavaju da lavanda može jako lepo da cveta, i da ulepša ovaj naš kraj – zadovoljna je Elvira Nađ.
Lavanda se kod nas može brati jednom godišnje, nasuprot mediteranskog područja gde ima i dve berbe. Na plantaži Elvire Nađ berba se obavlja ručno, moguća je i mašinska berba, ali ona napominje da ne nameravaju da šire zasad i da na postojećoj plantaži sve poslove uspevaju da urade sami.
Berba lavande je od sredine juna pa do početka jula, kada cveta, a u zavisnosti za šta želi da se koristi bere se od početka cvetanja pa do punog cvetanja. Vek eksploatacije lavande je desetak godina i zavisi od vremenskih prilika, zemljišta i uslova u kojima se gaji. Elvira Nađ i njena porodica prodaju svih proizvoda, koje prave od lavande, uspevaju da prodaju na raznim vašarima i manifestacijama, a pošto mnogi znaju da se bave lavandom zainteresovani dolaze da pazare i kod kuće.
M. Mitrović
Foto: M. Mitrović