Interjú Bús Csabával, a József Attila Könyvtár igazgatójával
A mai fiatalok talán nem is emlékeznek rá, hogy a magyarkanizsai József Attila Könyvtár még a ’80-as években nem a mai helyén volt megtalálható, hanem bizony a Gesztenyefasoron, a régi színházzal egy épületben. Gyerekként úgy éreztem magam ódon, enyhe penészes falai között, mintha egy elvarázsolt világba csöppentem volna; a sarokban olajkályha, Titó kép a falon – ma úgy mondanánk retro feeling. De ennek a korszaknak vége, az intézmény új épületbe költözött, megérdemelten. Bevallom, magam is szép lassan kikoptam a látogatók halmazából, de tervezek visszatérni. Egy ideje már Bús Csaba az intézet vezetője, olvassák szeretettel villámposta-fordulta interjúmat.
A József Attila Könyvtár 2019-ben már hány éves fennállását ünnepli?
Az intézmény a jelenlegi szervezeti felépítésében 1962-ben lett alapítva. Tehát az idén ünnepli fennállásának 57. évfordulóját.
Hány kihelyezett tagozata van?
A József Attila Könyvtárnak 1 fiókkönyvtára van Horgoson.
Mekkora a taglétszám?
Aktív olvasóink száma 2018-ban 1690 volt Kanizsán és 400 Horgoson.
Hogyan lehet valaki tag? Meddig tart a tagsági státusz? Mennyi az éves tagsági díj?
Tagságot létesíteni beiratkozással lehet. Ekkor meg kell adni néhány személyes adatot. Az éves tagsági díj felnőtteknek 500 RSD, gyerekeknek 300 RSD, de ezt 2 részletben is lehet fizetni. Aktív tagnak számít az, aki befizette a tagsági díjat, de a tagsági státusz megmarad akkor is, ha valaki egy ideig nem kölcsönöz könyvet.
Mire jogosít fel a tagság?
Látogatóként bárki átolvashatja az újságainkat, folyóiratainkat, helyben használhatja a teljes gyűjteményünket. Tagként könyvet kölcsönözhet, használhatja az olvasók részére fenntartott számítógépet.
A könyvek kölcsönzése mellett mi lenne a feladata a könyvtárnak?
A könyvtár feladata valamikor csak a könyvek kölcsönzése volt, valamint a helyismereti gyűjtemény megalapozása, gyarapítása, feldolgozása. Manapság már jóval több ennél a könyvtár. Valódi közösségi hellyé alakult, ahol könyv- és folyóirat bemutatókat, gyermekprogramokat, játszóházakat, kiállításokat is szerveznek, de ha kitekintünk a nagyvilágra, láthatjuk, hogy sok helyen a biblioterápiás foglalkozások is igen népszerűek. Azt mindenképp meg kell említeni, hogy a József Attila Könyvtárban található Magyarkanizsa egyetlen közgyűjteménye.
Ebből mi az, amit meg is valósít az intézmény?
Könyv- és programkínálat szempontjából kiemelkedő a teljesítményünk. A helyismereti gyűjteményünk digitalizálása lenne egy fontos feladat, de eszköz- és emberhiány miatt ezt még nem tudtuk felvállalni.
Hogyan látod, a XXI. században van-e még létjogosultsága a könyvtáraknak? Gondolok itt arra, hogy ma már az interneten minden szakirodalom megtalálható.
Az olvasás élmény kell, hogy legyen. Élmény kell hogy legyen a könyv kézbevétele, tapintása, lapozása, illatának megérzése. Aki feledkezett már bele egy izgalmas regénybe annyira, hogy közben elmúltak az órák és csak arra eszmélt, hogy hajnal van és nemsokára csörög az ébresztő, na az tudja mire gondolok. J Persze a ma felnövekvő generációk erről egyre kevesebbet fognak tudni, de épp itt jön a szülő felelőssége, aki leülhet este olvasni a gyereknek, megszerettetheti vele a könyvet. Elmehet vele a könyvtárba, hogy beiratkozzon a gyermek. Hogy a könyvtár ne legyen egy számára idegen hely. Hogy tudja, ott mindig kedvesen fogadják (ez már a könyvtáros felelőssége J) és hogy egy könyvtári babzsákon ülve és könyveket lapozgatva is gyorsan elmúlik az idő.
Persze más szempontból a digitalizáció előnyeit kihasználva kell megtartani az olvasóinkat, becsalogatni a fiatalokat, diákokat, kutatókat. Gondolok itt arra, hogy kiadók gyakran a teljes portfóliójukat elérhetővé teszik digitális formában a könyvtáraknak egy bizonyos előfizetési díj fejében. Ezekkel az e-könyvekkel, adatbázisokkal „felfegyverkezve” úgy gondolom, van létjogosultsága a könyvtáraknak.
Azt is fel kell ismerni, hogy mire van szüksége a tagoknak. Pl. a szegedi könyvtár bevezetett egy szolgáltatást „Kölcsönözz ki egy könyvtárost” néven. Arról szól a történet, hogy a diákok, kutatók szakdolgozatának, diplomamunkájának a kutatómunkájában nyújt segítséget a könyvtáros egy személyes konzultáció keretein belül. A szolgáltatás rövid idő alatt igen népszerűvé vált a diákok, hallgatók körében.
Mik a tervek? Merre tovább?
Mindenképp nyitni kellene a digitalizáció irányába, de amint említettem is, ehhez technikai eszközökre és emberi erőforrásra is szükség lenne. Pályázatok útján látok rá lehetőségét, hogy meg tudjuk teremteni a feltételeket.
Esteleg egy kis ízelítőt kaphatunk a következő hónapokra?
Az elmúlt hónapokban szinte minden héten volt valamilyen rendezvényünk. Még 2 könyvbemutatónk lesz a nyári szünet előtt, majd szeptembertől az írótáborral kezdjük az őszi rendezvénysorozatot.
Ahogy a fentebbi sorok is bizonyítják, nem járt el az idő a könyvtár intézménye felett, csak megváltoztak az igények. Bízom benne, hogy Csaba és csapata sikeresen veszik majd a feladatok megoldását, és megmarad a fiatalos lendület, valamint a derűs jövőkép.
Sok sikert a József Attila Könyvtár számára!
Ys.
Képek forrása: József Attila Könyvtár, Magyarkanizsa