Egyre többet foglalkozik a média a hírrel: itt az influenzaszezon. Sokan szeretnénk megúszni, megvédeni családtagjainkat, de ez nem mindig sikerül…
Az influenza, mint a legtöbb fertőző betegség jellegzetes tünete a LÁZ. Mikor megszületik a gyermekünk, mindent megteszünk, csak beteg ne legyen, de sajnos ez az állapot elkerülhetetlen, hisz a felnőttkori immunitás nem veleszületett dolog. Több évnyi ismerkedés a kórokozókkal tud olyan védelmet biztosítani gyermekünknek, hogy iskoláskorba, felnőttkorba érve egyre kevesebbszer vegye le a lábáról egy-egy betegség.
Mit is tudunk a lázról?
A testhő a nap folyamán ingadozik, sőt az emberek alaphőmérséklete sem egyforma. Gyermekünknél ugyanez a helyzet. Kiskorban leggyakrabban egyszerű vírus vagy baktérium által okozott fertőzések okoznak lázat. A fertőzésre a szervezet reagál, a kórokozók szaporodása pedig a magasabb hőn csökken, így igencsak hasznosnak ítéljük meg a magasabb testhőt – igen, a 38-39 fokos lázat is.
Hogyan mérjem a lázat?
A szülők aggódnak, ha gyermekük nyűgössé válik, homlokukat tapogatva érzékelik, valami gond van. Ilyenkor helyénvaló, hogy lázat mérjenek. De hogyan? Egyszerűnek tűnik, ha már van gyermekünk, de mi van, ha életünk első babás lázmérését kell véghezvinnünk? Különböző ajánlások vannak a témában, szépen összeszedve, bemutatva – ezt most nem taglalnám. Segítséget mindig kérhetünk, ha bizonytalanok vagyunk! Csecsemőknek a végbélben mérhetjük megfelelően, legalább fél éves korig, de akár tovább is. Kisdedeknek és gyermekeknek a hónaljban. A nagyon divatos homlok, száj, fülmérők bizonytalanok, nem biztos, hogy pontosan tudjuk használni és értékelni. Tudnunk kell azonban, ha nem hónaljban, hanem testnyílásban mérünk, a kapott értékből le kell vonnunk 0.5 fokot.
Mikor csillapítsuk?
Láznak számít a 38 fok feletti hő, de nincs kötelezően meghatározott érték, amikortól muszáj azt lehúzni. A láz csillapítása inkább a gyermek közérzetétől, állapotától függ. Amikor lázas, nagyon gyenge, elesett, fájdalmai vannak, ilyenkor adható lázcsillapító. Amennyiben közérzete jó, nyugodt, mesét néz, nem szükséges. Preventív módon, megelőzésként semmiként ne adagoljuk! A lázcsillapító is gyógyszer, mellékhatási lehetnek.
Ami még hiba szokott lenni, hogy a szülők kevesebbet vagy többet adnak a lázcsillapítóból, mint az előírt. Ez utóbbi a nagyobb hiba, mérgezés is előfordulhat. A lázcsillapító adását egyénre kellene szabni, gyermekorvosukkal átbeszélve, fontos tudni, ha a kicsinek más alapbetegsége van, az nagyban indokolja az óvatosságot.
Mivel csillapítsuk?
Csillapítani szeretnénk a gyermekünk lázát – mivel tegyük? Nálunk a gyógyszertárakban gyerekeknek kapható kúp és szirup formájában is lázcsillapításra szánt szer. Fontos tudni, hogy a kúpot főként pici babáknak, csecsemőknek adjuk, esetleg akkor, ha szájon át szirup forma nem adható. 3 hónapos kor után találhatunk különböző hatóanyagú szirupokat. A megbontott üveget a lejárati időn belül szabad felhasználni. Itt ajánlanám, hogy a házipatikánkat legalább félévente nézzük át, a megbontott, lejárt gyógyszereket a megfelelő helyen tároljuk, semmisítsük meg, semmiképp ne használjuk sem magunk, se gyermekünk gyógyítására.
A lázcsillapítókon belül többfélét is találhatunk. Érdemes otthonra beszerezni kúpot, szirupot, és különböző hatóanyagú szereket. Fontos, hogy nem csak azt kell néznünk, hogy más neve legyen a gyógyszernek, hanem azt is, hogy mi a hatóanyag! Különböző fantázianeveket találnak ki a gyógyszercégek, ami a szülőket megtévesztve sajnos túladagoláshoz vezethet! Hányás esetén inkább a kúpot, hasmenésnél pedig a szirupot alkalmazzuk.
Lépésről lépésre
Ajánlom a szülőknek, hogy a lázcsillapító mellé egy papír és toll is legyen odakészítve. Az ijedtség és kapkodás miatt elfelejthetjük, mikor milyen gyógyszert adtunk. Mindenkivel előfordul. Legyen lejegyezve az idő, az adagolás, a gyógyszer neve, így az éjszaka közepén is tudjuk, mi a megfelelő lépés.
Lázas gyermek lehet étvágytalan, ne erőltessük az evést. A folyadékpótlásra kell nagyon ügyelni, kínáljuk a beteg, lázas gyereket gyakrabban.
Ne öltöztessük nagyon melegen a kicsit, mivel nem tudja a testhőt megfelelően leadni. Láz esetén puha, vékonyabb pamut ruha, pizsama legyen a ruházat, a takaró.
3 hónapos kor alatti csecsemő lázas állapota orvosi vizsgálatot igényel. Ennél nagyobb gyermekeknél, ha magas a láz és táplálási nehézség is fellép, akkor indokolt az orvosi vizsgálat. Egyéb esetben, ha a gyermek láza csillapítható, közérzete kielégítő, folyadékot fogyaszt, nem nagyon elesett, más alap betegsége miatt nem szükséges, akkor a megfelelő ellátással 2-3 napot otthon maradhat. A betegség nagy része ekkorra csillapodik, a megjelenő tünetek esetleg konkretizálódhatnak, ami segítséget nyújt a gyermekorvosuknak, hogy a megfelelő terápiát ajánlhassa gyermeknek.
A fizikális lázcsillapítást – ami a borogatást és hűtőfürdőt jelenti – újabban nem nagyon alkalmazzák. Azt, amikor csak a kezeket, lábakat csavarjuk be a „vizesruhába”, teljesen hatástalannak tartják. A borogatás átmeneti hűtést eredményez, sajnos sokszor a következmény a magasabbra szökő láz, hosszú távú hatása nincs. A népi gyógymódok, mint krumpli a talpra, zsír a mellkasra, nem magyarázható tudományos alapokkal.
Lázgörcs – a mumus
Nézzük a rettegett lázgörcsöt. Ettől félünk szülőként talán leginkább. Megjelenése a 1.5 éves kor körül szokott kezdődni. A rutinszerűen adott lázcsillapító nem előzi meg a megjelenését. Első lázgörcs esetén mindenképp jelentkezzenek gyermekorvosuknál, aki kivizsgálás céljából tovább utalja a gyermeket. Lázgörcs esetén soha ne itassák, etessék a gyermeket!
Tévhitek
Veszélyes a gyermekre nézve a láz, hisz fokozott anyagcserével, légzéssel, szívműködéssel jár, megterheli a keringési, légzési szerveket, kicsapódnak a fehérjék, mely halálhoz vezethet, szöveti-, és agykárosodást okoz stb.
Gyakori, hogy a szülők úgy gondolják, hogy ha adnak lázcsillapítót, hamarabb meggyógyul a gyermek, lerövidíti a betegség időtartamát.
A fogzás okozhat lázat… Néhány tizedes hőemelkedés ugyan előfordulhat, de láz nem. Annak okát máshol kell keresni.
Ezek tudományosan nem alátámasztott, élettanilag nem helyénvaló információk!
Minden lázas beteg szeretetre, biztonságra és pihenésre vágyik! Adjuk meg nekik, ne vigyük közösségbe. Könnyű ételekkel, több folyadékkal, pihenve segítsük a kis szervezet felépülését. Higgyünk abban, hogy minden fertőzéssel egyre erősödik gyermekünk immunrendszere, hogy ezáltal egészséges felnőtté válik.
Leopold Ilona, védőnő