Vegán főzőkör nevű előadássorozat
Az Eleki Életmódközpont és a Kuckó Magyarkanizsa Község Nagycsaládosainak Egyesülete sikeres együttműködésének köszönhetően már 3 éve eredményesen működik a Vegán főzőkör nevű előadássorozat.
A nyári szünet előtt izgalmas témáról hallgathattunk beszámolót, az egyik a pajzsmirigy betegségek étrenddel történő kezelése volt, a másik pedig arról szólt, hogy a stressz valóban aláássa-e egészségünket.
A már említett első előadáson a megjelenteket Medgyesi Hajbel Anikó üdvözölte, majd átadta a szót Somogyi Lehelnek, az Eleki Életmódközpont munkatársának, aki elmondta, hogy a tudásunkhoz és előtanulmányainkhoz mérten igyekeznek minél több emberrel megismertetni a címben foglalt témát. Egy könyvet is a figyelmünkbe ajánlott a Pajzsmirigybetegségek az orvosi gyakorlatban címűt.
A pajzsmirigy rövid anatómiai ismertetése után megtudtuk, hogy fő funkciója az anyagcsere szabályozása, de befolyásolja a szellemi tevékenységet és a vegetatív idegrendszer működését is. A pajzsmirigybetegségek a lakosság 6-8%-át érintik. Bonyolult működése miatt a tünetek is sokfélék lehetnek, amelynek diagnosztizálása mindenképp szakorvos feladata.
A pajzsmirigy-túlműködés (hipertireózis) gyakoribb, ez esetben a pajzsmirigy túl sok hormont termel. Jellemző tünetek: fogyás (jó étvágy mellett is), idegesség, szapora pulzus, remegés, verejtékezés, kimerültség, hajhullás, nehezebb koncentráció, szemgolyók kidülledése, alvászavar. A betegség fő oka a stressz. A pajzsmirigy-túlműködés átcsaphat alulműködésbe. Mindenképp orvoshoz kell fordulni, a betegség vérvétellel feltérképezhető.
Somogyi Lehel ismertetője után Somogyi Magdolna vette át a szót, aki a pajzsmirigy-túlműködés esetén ajánlott táplálkozási tanácsokat osztotta meg velünk. Elmondta, hogy a káposztalé fogyasztásával hozzájuthatunk a pajzsmirigy megfelelő működéséhez. A beteg állapotának javulásáig naponta fogyasszon egy-másfél liter káposztalevet, legalább egy csésze tofut, legalább négy evőkanál fenyőmagot, egy csésze kölest. Hetente háromszor javallott brokkoli, spenót, cékla fogyasztása. Az olajos magvak, például dió, valamint bizonyos gyümölcsök: alma, piros bogyós termések fogyasztása is jótékony hatással bír. Azt javasolták, hogy a beteg ne fogyasszon banánt, avokádót, uborkát, padlizsánt, kivit, mangót. Ami mindenkire érvényes: igyunk meg naponta 8-12 pohár vizet, ez a megfelelő bélműködés miatt is fontos.
A pajzsmirigy alulműködéséről (hipotireózis) is szó esett. A tünetek akár 2-3 évig is fennállhatnak, mire a diagnózis megszületik. Ezek a tünetek változó képet mutatnak: jellemző lehet a mirigy megnagyobbodása, lassú pulzus, kimerültség, székrekedés, hízás, depresszió, hideg végtagok, vérszegénység. Kialakulásának legfőbb oka a jódhiány. A beteg javíthat állapotán, ha változtat életmódján. Só helyett tengeri hínárt szórhatunk az ételre. Fogyasztásra javasolt élelmiszerek: zab, banán. Kerülni kell a kukoricát. A testmozgás sem elhanyagolható, kezdetben 30-40 perc, majd fokozatosan növelni kell az időtartamot. Elhangzott, hogy érdemes először a természetes gyógymódokat előtérbe helyezni, ha kicsit az eltérés. De minden esetben az orvossal együttműködve.
Az előadás után Magdolna két receptet ajánlott a természetes gyógymódhoz, amelyeket el is készített és a rövid torna után meg is kóstolhattunk.
Teleki M.
Fotó: Medgyesi H. Anikó