Községünk területén a gyepmesteri szolgálatot a Komunalac közvállalat biztosítja, amely szolgáltatásba a következő tevékenységek tartoznak: az elhullott haszonállatok és a közterületeken lévő állati eredetű maradványok begyűjtése és azok elszállítása a megfelelő feldolgozóba; a kóbor állatok befogása és azok megfelelő orvosi ellátása, valamint gondozásuk a községi befogadóhelyen.
A Magyarkanizsai Községi Közigazgatási Hivatal építési és felügyelőségi főosztálya által megadott program alapján a gyepmesteri szolgálat heti rendszerességgel járja körbe a község településeit és ellenőrzi, hogy bizonyos kiemelt lokációkon (pl. iskolák, óvodák, egyéb közintézmények és közterületek) vannak-e befogásra váró kóbor állatok. Amennyiben igen, úgy a befogó személy humánus módon nyugtató lövedékkel kábítja el az állatot, majd elszállítja.
A befogott kutyákat az állatorvos megvizsgálja, chippel látja el és beadja nekik a kötelező oltásokat, majd azok a községi menhelyre kerülnek, ahol várják a potenciális örökbefogadó gazdikat. Amennyiben a kutyusok rendelkeznek chippel, könnyebb a beazonosítás és a gazda megkeresése. Ezek a kutyák is a menhelyen várják sorsukat, a gazdik innen válthatják ki őket.
A menhelyen heti rendszerességgel az állatorvosi állomás emberei ellenőrzik az állatok állapotát. Az ivartalanított állatok kevésbé hajlamosak a kóborlásra, és ezzel meg tudjuk előzni a nem kívánt szaporulatot, és azt is, hogy sok állat az utcára kerüljön. Ki kell emelni, hogy a Mancs Állatvédő Egyesület lelkes aktivistái sokat segítnek a befogott állatok gondozásában, foglalkoznak velük és asszisztálnak az örökbeadásnál. Örökbefogadás esetén a fentebb leírt chip beültetése és a kötelező oltások mellett az állatorvos térítésmentesen elvégzi az egyed ivartalanítását is.
Sajnos ezek ellenére is megeshet, hogy a kóbor kutyák emberekre támadnak. Ebben az esetben első teendőnk, hogy orvoshoz fordulunk, még akkor is, ha nem tűnik komolynak a sérülés. Ellátás után az orvosi látlelettel kell elmenni a Komunalacba, ahol a szolgálat vezetője, Varnyú Zoltán jegyzőkönyvbe foglalja a történteket és elmondja a további tennivalókat. Zoltánt kereshetik e-mailben és telefonon is (villámposta címe: zelenilo@komunalac-kanjiza.rs, telefonszáma: 024/873-131).
Amennyiben valahol az utcán vagy közterületen kóbor ebet látunk, ami esetleg veszélyes lehet az emberre, ne habozzunk, hanem hívjuk a Felügyelőségi osztályt a városházán (875-166) vagy a Komunalacot. Senki ne próbálja a maga módján megoldani a problémát!
Az állattenyésztőknek és a nagygazdáknak – bár tudják a menetet, nem árt az ismétlés –, amennyiben sajnálatos módon a haszonállatuk elpusztul, értesíteniük kell az állatorvost, majd miután megkapták a megfelelő igazolásokat, szólhatnak a Komunalacban. A szolgáltatás megfizettetése az állati tetem elszállítása után, az átvevőhelyen mért súly alapján történik. Ilyen esetekben egyébként a gazdák jogosultak a pénz visszatérítésére, amelyet a kifizetett számla bemutatásának ellenében érvényesíthetnek az önkormányzatnál.
Ys.