Az új összetételű községi tanács közoktatással és ifjúságpolitikával megbízott tagja Bagány Ágnes, aki mesterdiplomás osztálytanítóként sem hagyta abba a tanulást, az önképzést. Jelenleg a Szegedi Egyetem gyógypedagógus karán, a logopédus-gyógypedagógus szakon folytatja tanulmányait. Ez mellett a Pécsi Egyetem doktori iskolájába jár, neveléstudományi szakon. Eddigi végzettsége és tanulmányai mellett két kisgyermek édesanyjaként közvetlenül is átérzi, megéli az oktatói-nevelői munka fontosságát.
Augusztus végén neveztek ki ennek a fontos szakterületnek az élére, és nagyon kevés időd volt az iskolakezdésig a koronavírus okozta gondok, kihívások kezelésére. Milyen feladatokkal szembesültél már az első napokban?
Az oktatási intézmények igazgatói az önkormányzat felé megfogalmaztak egy hat pontból álló kérelmet, amely alapján azonnal konkrét lépéseket tudtunk megtenni. Ennek köszönhetően a község óvodásai, iskolásai zökkenőmentesen kezdhették el az új tanévet. A „Komunalac” és az önkéntes tűzoltó egyesület segítségével el tudtuk végezni az épületek fertőtlenítését, majd szeptember elején a nagykikindai közegészségügyi intézet jóvoltából még egyszer fertőtlenítettük az iskolákat. Az önkormányzat biztosította a lázmérők, a maszkok, valamint a tájékoztató plakátok beszerzését is.
Vírusmentes, normál viszonyok közt is gyakran gondok adódtak az ingázó diákok utaztatásával kapcsolatban. Most, amikor a gyerekek ún. hibrid rendszerben járnak iskolában, más órarend szerint, gondolom ezek a gondok még inkább előtérbe kerültek a járvány árnyékában.
Valóban a diákok utaztatásával kapcsolatban jelentkeztek a legnagyobb gondok. Községünkben 13 település van, és mindenhonnan meg kell oldani a gyerekek utaztatását. Ez normál körülmények közt is óriási kihívás, most pedig különösen. Előfordul, hogy az utazó diák egy órával korábban megérkezik az iskolába, és várakoznia kell. Napi kapcsolatban vagyok a diákok utaztatását végző cég vezetőjével, és közösen igyekszünk orvosolni a felmerülő problémákat. Azzal szembesültem, hogy gyakran nem is pénz kérdése, hanem a normál körülményekre szabott jogszabályok nem teszik lehetővé a rugalmas problémakezelést. Például az illetékes minisztérium jóváhagyása kell a menetrend megváltoztatásához, de mi történik, ha rövid időn belül megváltozik a járványhelyzet, akár jó, akár rossz irányba? Újra új menetrend, több hónapos késéssel?
Községünk óriási adottsága és szerencséje, hogy tapasztalt, rátermett igazgatók vezetik az oktatást és nevelést végző intézményeket. Ez az új helyzet számukra is óriási erőfeszítést, gyakran improvizációs készséget követel meg. Tőlük milyen visszajelzések érkeztek az elmúlt két-három hét alatt?
Szerencsére és a kötelező intézkedéseknek köszönhetően, községünkben ez idáig még nem történt megbetegedés az óvodákban és iskolákban. Horgoson az egyik osztálytanító karanténba került, mivel egyik családtagja megfertőződött, de az intézmény vezetése azonnal megoldotta a kolléganő helyettesítését, és az ilyenkor szokásos kötelező intézkedéseket is maradéktalanul végrehajtották.
Közismert okok miatt évek óta tapasztalhatjuk a diáklétszám csökkenését. Az új iskolaév kezdetén mi a helyzet a statisztikai adatok tükrében?
Örömteli hír, hogy az óvodába nyolc gyerekkel több jár, mint tavaly. Szám szerint községünk óvodáiba jelenleg 564 kisgyermek jár. A három általános iskolában valóban csökkenés mutatható ki. Például a legnagyobb általános iskolában, az öt épületet magába foglaló Zmaj általános iskolának tavaly még 865 diákja volt, az idén már csak 833 tanuló jár ebbe az intézménybe. A másik két általános iskolában is hasonló mértékű a csökkenés.
Hivatalba lépésed elején milyen célokat tűztél ki magad elé?
Szükség volna egy összefogó rendszerre, amely a gyerekek fejlesztését és a tehetséggondozást vállalná fel az óvodai foglalkozástól kezdve, egészen a gyerekek iskolai tanulmányaik befejezéséig. Nagyon fontos a fiatalok életének, tanulmányainak a figyelemmel kísérése, mert az tény, hogy sokan elmennek, de kiváló lehetőségek és egy élhető környezet biztosításával itthon tudjuk tartani, illetve vissza tudjuk csábítani a még máshol élő fiatalokat.
A közoktatás mellett az ifjúságpolitika is a hatáskörödhöz tartozik. Ez utóbbi terén mik a terveid?
Ez a két szakterület szorosan kapcsolódik egymáshoz. Fel kell mérni a fiataloknak az igényeit. Személy szerint, nem tartom járható útnak, hogy mi határozzuk meg a fiataloknak szánt programokat, sőt erőltessük rájuk az akaratunkat. A közeljövőben egy fiatal szakmunkatárs, felméri ezeket az igényeket – ötleteket, és elsősorban az lesz a feladata, hogy a gyakorlatban, konkrét programok formájában ezeket megvalósítsa. Úgy az oktatás-, mint az ifjúságpolitika továbbra is az önkormányzat prioritását fogja képezni.
Kávai Szabolcs