
Nadrljanski Tornai Erika (Puskás Károly fotója)
Az idei évben ünnepli 60 éves fennállását a magyarkanizsai Cnesa Oktatási és Művelődési Intézmény. Az évforduló alkalmából számos programmal készültek a szervezők november első hetében. Nadrljanski Tornai Erikával, a Cnesa Oktatási és Művelődési Intézmény igazgatónőjével Pintér Sarolta beszélgetett.
Hatvan év alatt sok minden történt az intézményben. Milyen volt ez a hely, ez az épület a kezdetekben? Mi változott a hat évtized alatt?
1958-ban, az akkori községi vezetés alapította meg a mai intézmény elődjét, Munkásegyetem néven. Az elmúlt hatvan évben számtalan változás történt, ami az infrastrukturális feltételeket, körülményeket, a humánerőforrást illeti, de a cél, a misszió nem változott: a községi kulturális élet szervezése, a hagyományok ápolása, a felnőttképzés fejlesztése. Ezt a hagyatékot és örökséget kaptuk mi, akik ma ebben az intézményben dolgozunk, és ezt az irányvonalat is követjük.

A Cnesa épülete (Forrás: CNESA Obrazovno-Kulturna Ustanova/Oktatási és Művelődési Intézmény Facebok oldala)
A jelenben hogyan alakulnak a Cnesában dolgozók mindennapjai? Mivel bővült még az intézmény az elmúlt években?
Napjainkban alig tizennégyen gondoskodunk több, hatalmas épületrészről, egy egész épületegyüttesről. Legutóbb 2008-ban történt nagyobb infrastrukturális fejlesztés: a Cnesa fennállásának 50. évfordulóján adták át rendeltetésének az oktatási részlegünket, és az Art Garni Hotel és az Art Café melletti Dobó Tihamér Képtárat. Munkánkat és az intézmény üzemeltetését váltásokban tudjuk megoldani, hiszen a legtöbb rendezvény délután, este zajlik nálunk. Évente több mint száz eseményt szervezünk és fogadunk be, és a látogatóink száma megközelíti a húszezret. Fontos kiemelnünk, hogy a községi civil szervezetek, intézmények teljesen díjmentesen használhatják termeinket, vehetik igénybe szolgáltatásainkat. A velünk szorosan együttműködő csoportok száma megközelíti az ötvenet.
Az eseményeket egyértelműen a sokszínűség jellemzi. Kicsik és nagyok is megtalálják a nekik megfelelő szórakozást. Miből tudják megvalósítani a terveiket, a programokat?
Elkötelezettek vagyunk a kulturális sokszínűség biztosítása, bemutatása mellett, igyekszünk minden korosztálynak megfelelő, igényes kulturális programokat szervezni. Szerény anyagi lehetőségeinkhez mérten ez nem mindig egyszerű, de sok plusz munkával, a pályázati lehetőségek kihasználásával próbálunk minél több színvonalas rendezvényt elhozni vagy itt megteremteni. Sajnos, meglevő koncertzongoránk állapota katasztrofális. Ez a hangszer már több mint százéves. Próbálkoztunk már a javíttatásával, de a hozzáértők szerint továbbra is rendkívül rossz állapotban van. A közeljövő fontos feladata lesz egy új hangszer beszerzése a Művészetek Háza számára.
A térségben közismert, hogy a Cnesa OMI nagy figyelmet fordít a felnőttképzésre is. Mik a terveik a jövőben ezzel kapcsolatban?
Oktatási részlegünk a vajdasági felnőttképzés meghonosításának, nagyon szimpatikus a külföldi, főként magyarországi módszer, ezt próbáljuk itthon is megvalósítani. Hisszük és valljuk, hogy a felnőtt lakosság át- és továbbképzésében óriási lehetőség, potenciál van, amire érdemes odafigyelni. A felnőttek mellett most már gyermekeknek is szervezünk tanfolyamokat, most az angol nyelv iránt nyilvánul meg a legnagyobb érdeklődés. Idéntől már más világnyelvek is szerepelnek képzési kínálatunkban: az angol és német mellett olaszt, franciát, spanyolt oktatunk. Természetesen a magyar és a szerb nyelvekre is nagy hangsúlyt fektetünk. Tanáraink mind nagyszerű, tapasztalt szakemberek, akik különféle módszerekkel foglalkoznak a felnőttekkel, egészen máshogy közelítik meg a tanulás és a tanítás témakörét, mint a formális oktatásban. Nagy eredménynek és sikernek számít, hogy 2017 végén az Oktatási Minisztérium (Szerb Köztársaság Oktatási, Tudományügyi és Technológiai-fejlesztési Minisztérium – szerk.) és a Tartományi Oktatási Titkárság (A Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi – Nemzeti Közösségi Titkárság – szerk.) a beadott programunk alapján megítélte számunkra a nyilvánosan elismert képzésszervező címet. Ez a „Gazdasági változások könyvelése” képzésünk, amely 400 órás és államilag elismert. Az első csoportunk most tart a képzés felénél. További terveink között szerepel hasonló, akkreditált képzések szervezése a közvélemény-kutatás és társadalmi-gazdasági helyzetfelmérés alapján.
Összefoglalásként mi lenne még az, amit elmondana a csapatukról, az egész intézményről?
Szeretném kiemelni, hogy a folyamatos fejlesztések és az elért eredmények mögött egy egész csapat áll. Ha nem tudunk, és nem akarunk együtt dolgozni, felismerni a csapatmunka fontosságát, lehetetlen lenne véghezvinni ennyire szerteágazó munkaprogramot. Megértés, kreativitás, közösség – ezek jelszavaink. Tervek és feladatok tehát vannak. Azon dolgozunk, hogy a Cnesa, mint intézmény, a község polgárainak szolgálatában álljon, hogy dinamikus, ugyanakkor hagyományőrző intézmény lehessünk, és hozzájárulhassunk közösségünk építéséhez, megtartásához.