Az új, 2020. évben is folytatódik az Eleki Életmódközpont Előadás-és Főzőkör sorozata, mely a Kuckó Nagycsaládosok Egyesületével karöltve, már a negyedik éve sikeresen működik.
Az év első találkozójára a szokott helyen, a Művészetek Háza Színházának pincehelységében, mely –mint mindenkor– zsúfolásig megtelt, főként női hallgatókkal.
Kellemes meglepetésként hatott, és ámulatba ejtett mindnyájunkat a cukor-és porcelánvirágok kiállítása, melyet Igaz Ibolya, a kreatív hobby készítő először bocsátott nálunk szemlére.
A másik asztalon a Csalétek csokoládé témához kapcsolódó csokis linzer, csokoládékrém és a sütik készítéséhez szükséges anyagok várták, hogy a Somogyi házaspár elkezdje az előadást.
– Magdolna bevezetésként mindenkinek boldog új évet kívánt, és férje, Lehel közölte, hogy idén is a tavaszi sorozat alatt, négy alkalommal találkozunk, majd átadta a szót feleségének.
–A mai téma „nehéz”, mert legtöbben szeretjük a csokit– hangzott el a bevezetőben. De honnan tudjuk, hogy az valódi? Akkor jó, ha 70%-a kakaó tartalom. Ezért alternatívát ajánlunk. Elkészítéshez legjobb a kókuszolaj, habár ez is telített zsírsavban gazdag, mégis jó az agynak, érrendszernek. Cukor helyett mézet használjunk, ez a legmegfelelőbb (a természetes édesítők mellett: eritrit és sztívia). És a kakaó helyett mit? KAROBPORT, mert ez nem teszi tönkre idegrendszert, mint a túl sok kakaó. Abban koffein van, s ha a gyermekek sokat fogyasztják, egész napra felpörögnek. Helyette forraljuk fel a tejet (akár növényi tejről is beszélhetünk), adjunk hozzá vanília őrleményt, és kész is a kakaós tej, de fel lehet még turbózni leturmixolt dióval, vagy mogyoróval. A kakaó kisebb mértékű kábítószer. Kedves Olvasó! hallott már a csoki függőségről? Márpedig létezik. Nem is ritka!
A karob máz (csoki máz) elkészítését Magdolna be is mutatta. Ehhez kell 6 evőkanál víz, 3 evőkanál karob por, 2-3 evőkanál növényi tejpor, vagy kukoricakeményítő, 6 evőkanál olaj (olvasztott kókusz–vagy olíva olaj), 2 evőkanál méz, és vanília őrlemény (elhagyható). A vizet elkezdjük melegíteni, majd beletesszük a tejport (vagy keményítő), a karobport, végül a mézet. (Ha keményítővel dolgozunk, akkor azt előbb mindenképp ki kell keverni hideg vízzel, akkor, mikor az előbbi elkezd forrni.) Végül az egészet turmixolni kell. Néhány óra elteltével megkeményedik. Az előadó a csokoládékrém, vagyis az egészségesebb csoki készítést is elmondta: Hozzávalók: 120gr. dió, 140gr. datolya (mindkettő előző este beáztatva), a turmixoláshoz szükséges víz, 1-2 evőkanál karobpor, egy teáskanál vanília őrlemény. Krémesre turmixoljuk a felsoroltakat. Török mogyoró is használható dió és datolya helyett. A csokit hűtőben tároljuk!
Fagyi következőképp készül: banánt lefagyasztjuk, majd jön a növényi tej, a karobpor és a csoki összeturmixolása, zabpehelyhet is tehetünk hozzá. Vigyázat! Ezek mind tömények, ne fagyasszunk belőlük sokat! -szólt az előadó.
Utána a csoki előnyei és hátrányai című ismertető következett Somogyi Lehet előadásában. A találó cím: Csalétek csokoládé. Miért? Mert nem az aminek mutatja magát. Az érdekcsoportok egészségesnek minősítik.
Hol a csoki őshazája? Dél- és Közép-Amerika. A kb. 30 centiméteres kakaófa gyümölcse a kisméretű babszemek, melyeket i.e. 5. században a maják és aztékok fizetőeszközként is használták. Felismerték élénkítő hatását, elnevezték „Istenek eledelének” és gyógyítottak is vele. Amerika felfedezésekor terjedt el először italként, Európába 1519.-ben hozták be a spanyolok, de a 19. században kezdték el tábla formájában is készíteni. Elkészítése bonyolult folyamat, de a kakaóbabszemek földön szárításakor, bizony kis rovarok is közé kerülhetnek. – mesélte „elrettentésünkre” Lehel.
Fogyasszuk-e? Valóban magas az ásványi anyag tartalma, antioxidáns funkciója van, de az agresszív hőkezelés után kevés marad káliumból, cinkből és magnéziumból. Továbbá: a mag 40-50%-a növényi zsír, ami az elhízás alapja. Ha reggel fogyasztjuk még délutánra is dekoncentrációt, hiperaktivitást okoz. A vércukorszintünket is befolyásolja, étvágy csökkenést okoz (enyhíti az éhség érzetet), és mint korábban már említettem édességfüggőséget eredményez. A csoki fogyasztás is kihatással van az elhízásra. Következmény: szív –érrendszerbeli betegségek. Veszélyes a penésztoxinok hatása is, pl: allergia, májfunkció zavarok. A tejcsokoládéban sok a sovány tejpor, abban pedig az allergiát okozó vegyületek. A keserű csokoládék minőségesebbek.
Összegzés: Összhatása káros, a magas zsiradék –és cukortartalom, valamint hasznos tápanyag hiány miatt. A hazai fogyasztás személyenként 2,5 kg / fő / év (Magyarország és Szerbia polgárainál is). Külföldön ez akár 8-11 kg / fő / év. Sajnos erőteljes a fogyasztói befolyásolás, ennek oka a sok áltudományos cikkek és reklámok.
A vetítéssel egybekötött előadás és kérdések feltevése után, mindannyian, főként a szülők és fiatalok elgondolkodhatnak azon, hogy a csalétek csokoládét jobb lenne-e csökkenteni vagy helyettesíteni az ajánlottakkal.
Végezetül most is jött a kóstoló: karabos linzer, a csokoládékrém ( ami a helyszínen készült el), és a nyers csoki torta. Nagyon ízlett mindenkinek. A recepteket meg lehet kapni a főszervezőnél, Medgyesi Hajbel Anikónál, a helyi Bio-Spajz üzletben. Akár rövid, akár hosszú távon meg lehetne kezdeni a csokoládé elhagyását, az egészségesebb helyettesítőjéért. Befejezésként következett a pár perces testmozgás, majd levezetésül egy halk zeneszám, és egy Arany János versből idézet, a témához illően: „És tudod: az erő micsoda? –Akarat, mely előbb vagy utóbb, de borostyánt arat.” És még valami: A Kuckóhoz méltóan egy humánus kezdeményezés: önkéntes adomány Szalma Márk leukémiás kisfiú gyógyítására.
Teleki Mária
Fotó: I.T.