„A tegnapot nem tudjuk visszahozni, de rajtunk áll, hogy a holnapot megnyerjük-e”
A fenti idézet teljes egészében vonatkoztatható a mindinkább erősödő, és érezhető klímaváltozásra, a globális felmelegedésre, a légszennyeződésre, a vízhiányra, a biodiverzitásra, és nem utolsó sorban a teremtett világ, a természet adta egészséges környezetünk megvédésére. Mondhatjuk, szinte az utolsó percben vagyunk, hogy felébredjen a felelősségtudatunk, hogy mindenkinek tennie kell valamit a természetes, évszázadokon át megőrzött tiszta, közeli valamint a távolabbi környezetünk, és ezzel egyetemben emberi létünk, egészségünk és a jövő nemzedékének megóvásáért.
A természet megőrzése korunk egyik legnagyobb kihívása, a világnak a fenntartható fejlődés útját kell választania – halljuk naponta a természetvédőktől, a tudományos testületektől. Ez mindannyiunk közös ügye. És mi, a szűkebb pátriánkba mit teszünk, tettünk ennek érdekében?
Íme, egy példaértékű kezdeményezés:
A kanizsai Bio-Spajz üzletben a nyitás óta sűrűn vásárolok. Legutóbb a kisasztalon nyugvó, pasztellszínű vászontáskákra figyeltem fel. Éva, az egyik eladó, kérdésemre a következőkről informált:
Vijatov Palma, környezetvédő ellátogatott a Zentán élő főnökükhöz, Trampa Pavlehoz, hogy elmondja az ötletét, ajánlatát a környezetvédelem kapcsán. Ha lehetséges szerezzenek vászon táskákat a vásárlóknak, és azt használják a máshol kapott, és használatban lévő nejlon zacskók helyett.
– Mi eddig is papírzacskóba mértük a termékeinket- jegyezte meg Éva, és közölte –A főnökünk első szóra helyeselte, elfogadta az ötletet, és mind az 5 üzletnek szólt. Helyszínek: Zenta, Magyarkanizsa, Törökkanizsa, Ada, Csantavér.
Pár nap múlva egyik kedves vásárlónk, M. Erika ny. tanárnő betért hozzánk, aki 10 éven át példaértékű vezetője volt a Foltvarró Egyesületnek,- és elmeséltem neki az ötletet. Ő már másnap hozta a 8, jól megőrzött vászontáskát, melyeket saját kezével készített. Erika közölte, hogy majd keres otthon anyagot, és újakat fog készíteni, szívesen adja a nemes cél érdekében. Nagyon köszönjük! Másoktól is használtat, de tiszta, kimosottat elfogadunk.

Bio-Spajz, “Szatyorkölcsönző”
– Már meg is kezdtük a környezetvédelemre való tudatos nevelésnek e fontos akcióját, – fűzte tovább a mondanivalót Anikó, az üzletvezető, mert útjukra engedtük a vászontáskákat. Elsőként a törzsvásárlókat ajándékoztuk meg, illetve tovább is használhatják az áru hazavitelekor. És ilyet, vagy hasonlót bárki készíthet magának otthon. Mert a példa a legjobb nevelő, és útmutató. Eredmény? Pár nap múlva már egy táskánk sem volt -„szégyenkezik”- az asztalunkon.
– A példaértékű kezdeményezést elmondtam a Vöröskereszt egyesület, Szépkorúak társaságának szerdai összejövetelén, mely azonnal követőkre talált. – Hiszen több évtizede voltak visszaváltható tejes üvegek, az árut papírzacskóba csomagolták, – habár sok-sok fa vesztette életét ennek érdekében-, szólt H. Erzsébet a községi VK elnöke-, tehát teljes egészében támogatjuk a kezdeményezést. A jelenlévő szépkorú hölgyek is azonnal jelezték, hogy a következő ülésen már el is kezdik a munkát. Jelenleg az üdvözlő lapokat készítették március 8-ra, a női véradók számára. Szebbnél-szebb virágokkal díszített lapok készültek újrahasznosított anyagokból.
Beszélgetés közben az is elhangzott, hogy a médiából megtudták: „naponta 1 flakon tetejében elférő műanyag mennyiséget nyelünk le. Továbbá, hogy 1 év alatt 20 kg műanyag jut be az ember szervezetébe, ami 2 kuka szemétnek felel meg” Még hallani is szörnyűséges, nem hogy belélegezni vagy lenyelni. – kommentálták a jelenlévők. És tovább sorakoztak a környezetvédelem elleni „bűnök” vádpontjai, mint például a Coca Cola palackok. Ezek gyártói a világ legnagyobb műanyag termelői, a multi cégek. Általuk percenként összesen 200.000 palack kerül le a futószalagról. – A fogyasztók a bűnösök – mondják ők-, mert azok szeretik az effajta „csomagolást”. Ezért nem hajlandók változtatni, legfeljebb 2030-ban, amikor majd (talán!) újrahasznosítható anyagra cserélik a jelenlegit. És addig? – Bedobják a folyókba, tengerekbe vagy elégetik? – hallatszottak a témával kapcsolatos valós kommentek.
– Tehát tegyük meg azt, ami tőlünk telhető- közölte Erzsike, az elnök visszakanyarodva az eredeti témára. – Anyagot itt, a háztájunkon keresünk, mert az akad. Megvarrjuk a szerdai összejöveteleken, egyelőre néhány táskát készítenénk. Közel két hét múlva már számíthat ránk a Bio-Spajz üzlet, hogy odaajándékozzuk, és környezetvédő útjukra indítjuk a vászontáskákat. Ez az akció, dicsérendő kezdeményezés, mert a fő cél a környezetszennyezésnek enyhítése, nejlon zacskók kiiktatása a használatból, de a gyártásból is, mert ha nem lesz rá igény a gyártás is megszűnik. Megszűnne!? Az egészséges, tiszta környezethez így járulnak hozzá.
Epilógus: Kukkantsunk hát be a kamránkba, vagy menjünk, menjenek el a nagyszüleik házába, és keressék meg a sarokban árválkodó régi bevásárló fonott kosarat, vagy a könnyű, egyszerű varrott vászontáskákat. Vegyék karjukba azokat, és így induljanak környezetvédő, bevásárló útjukra! Lesznek követőik is, és reméljük lesz eredmény! Mert a világ a környezetvédelem terén az utolsó óráiban van! Ébredjünk hát fel!
Teleki Mária
Fotó: Facebook